Çat kapı misafiriniz geliyorum dediğinde ya da çocuklarınıza harika atıştırmalıklar yapmak istediğinizde, evde pastane poğaçası yapmaya ne dersiniz? Hem de fırın dahi kullanmadan. Evet yanlış okumadınız. Fırın kullanmadan, tavada ve oldukça pratik bir şekilde pastane poğaçası yapabilirsiniz. Evdeki malzemelerinizle, olabildiğince hızlı bir şekilde misafirlerinizi ağırlayabilir ya da çocuklarınız için hem pratik hem de sağlıklı poğaçalar yapabilirsiniz. İşte sizin için leziz ve leziz olduğu kadar da pratik bir tavada pastane poğaçası tarifi!

Pastane Poğaçası Malzemeleri ve Hazırlığı

  • 4 su bardağı un
  • Yarım paket yaş maya veya 1 tatlı kaşığı kuru maya
  • 1 çay bardağı sıvı yağ
  • 1,5 su bardağı ılık süt

Üzeri için

  • 4-5 yemek kaşığı zeytin yağı
  • 7-8 dal dere otu
  • 1 tatlı kaşığı tuz

Tavada poğaça tarifimiz için öncelikle derin bir kabın içerisine yarım paket yaş mayayı ufalayarak koyuyoruz. Eğer isterseniz bunun üzerine bir tatlı kaşığı kuru maya da ekleyebilirsiniz. Üzerine 1 çay bardağı sıvıyağ, 1 tatlı kaşığı tuz ve 1,5 su bardağı süt ekleyerek karıştırıyoruz. Sütün mutlaka ılık olmasına dikkat edin. En son aşamada ise 4 su bardağı un ekleyerek hamurumuzu yoğurmaya başlıyoruz. Poğaça hamuru kıvamı alana kadar yoğurmaya devam ediyoruz. Hamurumuz tamamen özleştikten sonra üzerine temiz bir tülbent örterek 1 saat kadar ılık bir ortamda bekletelim. Bu süre içerisinde mayalanan hamurumuzu alarak artık poğaçalarımızı elde etmeye başlayabiliriz.

Van'da Yaşayan 9 Yaşındaki Mete Durna, Köpek Saldırısı Sonucu Hayatını Kaybetti! Van'da Yaşayan 9 Yaşındaki Mete Durna, Köpek Saldırısı Sonucu Hayatını Kaybetti!

Poğaçanın Yapımı

Hamurumuz yeterince kabardıktan sonra tezgaha koyarak 7 - 8 parçaya bölelim. 8 parçaya bölmüş olduğumuz poğaça hamurumuzu elimize alıp şekillendirerek diğer parçalara da aynı şekli vererek teker teker tavamıza yerleştiriyoruz. Ardından tavamızın kapağını kapatarak bir 15 dakika daha hamuru burada dinlendiriyoruz. Dinlenmiş olan poğaçalarımızı pişirmek için tavamızın en kısık ocakta altını yakalım. Ocağın en kısıkta olmasına mutlaka dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde içi hamur olarak kalabilir. 15 dakika boyunca bir yüzü pişen hamurlarımızın diğer yüzlerini de çevirerek o yüzlerini de 15 dakika boyunca pişiriyoruz.

Son olarak birkaç tutan dereotunu ince ince dilimleyip zeytinyağı ile karıştırdıktan sonra pişen poğaçalarınızın üzerine sürebilirsiniz. Böylelikle hem görsel olarak hem de lezzet olarak harika poğaçalar elde edebilirsiniz.

Şimdiden afiyet olsun!