Bugün sizlere aslında bir çeşit un kurabiyesi olan, pastane usulü reçelli kurabiye tarifini anlatmak istiyoruz. Hem çok pratik hem gerçekten lezzetli hem de uzun süre bayatlamadan kalabiliyor. Üstünde reçelle servis edilen bu kurabiyeyi, eritilmiş çikolatayla da mutlaka denemelisiniz. Çikolatayla da gerçekten nefis oluyor. Öncelikle tarifimiz için gerekli olan malzemeleri görelim ardından sizlerle enfes kurabiyelerimizin yapımına geçelim. Kolay gelsin.

Van'da Yaşayan 9 Yaşındaki Mete Durna, Köpek Saldırısı Sonucu Hayatını Kaybetti! Van'da Yaşayan 9 Yaşındaki Mete Durna, Köpek Saldırısı Sonucu Hayatını Kaybetti!

Reçelli Pratik Kurabiye Tarifi Malzemeleri

  • 125 gram tereyağı ya da margarin)
  • 1 Yumurta
  • 1 Su bardağından 1 parmak eksik pudra şekeri
  • Yarım çay bardağından biraz fazla sıvı yağ
  • 1 Paket vanilya
  • 3 Su bardağı un

Nasıl Yapılır?

Tarifimizde kabartma tozu kullanmayacağımızı belirterek başlamak istiyorum. Bütün malzemelerimiz hazırsa karıştırma kabımızın içine tereyağı, pudra şekeri ve sıvı yağımızı koyarak iyice karıştırıyoruz. İyice karıştırdıktan sonra bir yumurtayı ve vanilyayı da karışımımıza ekliyoruz, tekrar iyice karıştırıyoruz. Karışımımızın içinde topak topak parçalar göreceksiniz. Bu topaklar tereyağı ve yoğurduğumuz zaman eriyip tamamen kaybolacaklar. Yani her şey yolunda.  Artık unumuzu ekleyebiliriz ancak bir seferde değil de parça parça eklemeliyiz. Böylece hem daha kolay karıştırabileceğiz hem de istediğimiz kıvamı ayarlayabileceğiz. Karışımımıza unumuzun önce yarısını ekliyoruz ve bir kaşık yardımıyla iyice karıştırıyoruz. Şimdi kalan unumuzu ekliyoruz ve elimizle yoğurmaya başlıyoruz. Bu arada fırınımızı da alt-üst ayarda olacak şekilde 170 dereceye ayarlıyoruz. Kurabiye hamurumuz, yumuşak ve elle sıkıldığında rahatlıkla şekil alan bir kıvama geldiğinde yoğurma işimiz de bitmiş oluyor. Burada dikkat etmemiz gereken şey hamurun cıvık olmaması. Eğer cıvık ya da çok yumuşak bir hamur olursa şekil verdikten sonra şeklini koruyamayacak ve yayılacaktır. Hamurumuzda istediğimiz kıvamı elde ettikten sonra artık şekil vermeye başlayabiliriz. Hamurumuzdan parçalar kopararak avuç içimizde yuvarlıyoruz ve  pinpon topundan biraz daha büyük kurabiye topları elde ediyoruz. Önceden yağladığımız tepsiye top haline getirdiğimiz kurabiyeleri diziyoruz. Artan hamurumuz varsa, buzdolabı poşetine koyarak buzlukta dondurabilir ve daha sonra tekrar kurabiye yapabilirsiniz. Tepsimize dizme işlemi bitince, işaret parmağımızın ucuyla kurabiye toplarımızın üstüne bastırarak içine reçel koyabileceğimiz çukurlar oluşturuyoruz. Kurabiyelerimizi önceden 170 dereceye ısıttığımız fırınımıza koyarak yaklaşık 15-20 dakika pişiriyoruz. Pişirme esnasında kurabiyelerimizin üstünde renk değişimi olmayacağından altlarını kontrol ederek piştiklerini anlayabiliriz. Pişen kurabiyelerimiz fırından alarak bir miktar soğumaya bırakıyoruz ve kurabiyelerimizin üstünde oluşturmuş olduğumuz çukurları istediğimiz çeşit reçelle dolduruyoruz. Reçel yerine kahvaltılık ya da eritilmiş çikolata da kullanabilirsiniz. Artık kurabiyelerimiz servise hazır. Afiyet olsun.