Meze ya da salata olarak tüketmekten zevk alacağımız patlıcan salatası her zaman masalarımızın harika lezzetleri arasında yerini alıyor. Özellikle sıcak yaz aylarında bol zeytinyağı ile hazırladığımız patlıcan salatasını herhalde sevmeyen yoktur. Çoğu kişinin yemeğinden bile daha çok sevdiği patlıcan salatasının yapımında ise belki de en çok zorlandığımız ve üşendiğimiz nokta patlıcanların közlenmesi oluyor. Çünkü dakikalarca ocağın başında patlıcan közlemek ve ocağın kirlenmesi oldukça can sıkıcı bir durum. Peki ama patlıcanları közlemeden de patlıcan salatası yapılabilir mi? İşte sizler için közlemeye gerek kalmadan haşlama yöntemi ile yapılan patlıcan salatası tarifi ve detaylar!

Haşlama Yöntemi ile Patlıcan Salatası Malzemeleri

Közlemeye gerek kalmadan haşlama yöntemi ile patlıcan salatası yapmak isteyenler için gerekli olacak olan malzemeler şu şekilde:

Nusret, Maçka'daki Park Hyatt Oteli İçin Tanıtım Videosu Yayınladı, Gözlükle Duşa Girdi! Nusret, Maçka'daki Park Hyatt Oteli İçin Tanıtım Videosu Yayınladı, Gözlükle Duşa Girdi!
  • 3 adet patlıcan
  • 1 adet yeşil salata
  • 3 adet domates
  • 2 baş soğan
  • 1 bardak yoğurt
  • 1 fincan zeytinyağı
  • 1 demet maydanoz
  • 6 sap taze nane
  • Yeterince tuz, biber

Patlıcan Salatası Yapımı

Yukarıdaki tüm malzemeleri hazırladıktan sonra şimdi sıra geldi patlıcan salatamızın yapım aşamalarına. Bunun için öncelikle,

Patlıcanların kabuğunu alaca soyarak salatamızı yapmaya başlıyoruz . Patlıcanların acılığını bırakması için tuzlu suda bekletiyoruz. Ardından, en fazla tavla zarı büyüklüğünde minik küpler oluşacak şekilde  doğruyoruz. Tuzlu suda 15 dakika kadar haşlayalım. Kuru soğanı yarım ay olacak şekilde incecik kıyalım.  Kabuğunu soyup, çekirdeklerini çıkardığımız domatesleri küp küp doğrayalım. Salatayı yıkadıktan sonra elimizle küçük küçük parçalara ayıralım. Derin bir kabın içine yoğurdumuzu koyarak; zeytinyağı, ince ince kıydığımız nanemizi ve maydanozumuzu ekleyelim, tuz ve biber de koyduktan sonra hepsini güzelce karıştırıp sosumuzu hazır hale getirelim. Haşlanan patlıcanları süzelim. İnce kıydığımız kuru soğanı, küp küp doğradığımız domatesi, haşlanmış patlıcanları ve hazırladığımız sosu bir kabın içinde iyice karıştıralım. Karıştırma sırasında malzemelerin ezilmemesine dikkat etmelisiniz sulanarak dokularını kaybedebilirler. Küçük boy salata kaseleri ya da servis tabaklarının içine öncelikle salata yapraklarını koyalım ardından hazırladığımız karışımı bu yaprakların üzerine bir kaşık yardımıyla koyalım. Ve artık kolay ve pratik bir şekilde hazırlamış olduğunuz patlıcan salatanız hazır.

Deneyenler için şimdiden afiyet olsun!