Cüzdanında ING Kartı Taşıyanların Dikkatine, 31 Mart Tarihine Kadar Başvuru Yaparsanız Anında İndirim Kazanacaksınız! Cüzdanında ING Kartı Taşıyanların Dikkatine, 31 Mart Tarihine Kadar Başvuru Yaparsanız Anında İndirim Kazanacaksınız!

Temel tüketim malzemelerinin her türünde 2022 yılı itibariyle birden yükselen fiyatlar, her evin bütçesinin son derece sıkıntılı zamanlar yaşamasına neden olmuştu. Özellikle pazarlarda sebze ve meyve fiyatlarının süratli bir şekilde ve 2-3 kat yükselmesi, bir tencere yemek yapılmasını bile fahiş rakamlara sürüklemişti. Bahar aylarının gelmesiyle birlikte, sebze ve meyvelerin tarlalardan hale ulaşmaya başlaması, Mayıs ayının başlamasıyla birlikte, pazarlarda fiyatların gerilmeye başlamasına sebep oluyor. En çok tüketilen domates, patlıcan, salatalık gibi meyve ve sebzelerin fiyatlarında sürekli bir düşüş gözlemleniyor.

Güncel Pazar Fiyatları Nasıl?

Özellikle domates kaleminde 30 TL’ yi aşan rakamlar, halkın domates tüketememeye başlamasına neden olmuştu. Domates ile ilgili düşüş henüz çok fazla olmasa da, çeşitli şehirlerde domates 14 TL ile 28 TL arasında fiyatlarla alınabiliyor.

Benzer şekilde salatalık için ortaya 30 TL’ ye ulaşan rakamlar çıkmıştı. Havaların ısınmasına paralel bir şekilde salatalık şu anda 6,7 TL arasında fiyatlarla kullanıcıya ulaşıyor.

Fiyat yükselişlerinden en fazla etkilenen sebzelerin başında gelen patlıcan, 35 TL’ yi aşan fiyatlarla satılıyordu. Ancak düşüşe geçen patlıcan fiyatları, pazarlarda kilosu 12 TL’ ye kadar patlıcan bulunmasına neden oluyor.

Yine hayat pahalılığında en çok etkilenen sebzeler arasında yer alan marul ve kıvırcık, 20 ile 25 TL’ ye ulaşan rakamlarla satılıyordu. Ancak Mayıs ayının girmesiyle birlikte Marul ve Kıvırcık fiyatları, tanesi 7 ile 9 TL arasına kadar gerilemiş durumda.

Yine en çok fiyatı yükselen sebzelerden olan biber türleri, 35 TL civarında satılıyordu. Henüz salatalık kadar olmasa da, Mayıs ayıyla birlikte Biber türlerinin fiyatları 15 TL’ ye kadar gerilemiş durumda.
Yeşil Soğan 7-8 TL’ ye ulaşan fiyatıyla, Maydanoz 8 TL’ ye ulaşan fiyatıyla en çok tepki toplayan sebzeler arasındaydı. Yeşil soğan şu anda pazarda 2 TL’ye, maydanoz ise 3 TL’ ye kadar gerilemiş durumda.

Market Fiyatları Yüksek Kalıyor

Özellikle yaz meyvelerinin henüz yeni tezgahlara ulaşmaya başlaması sebebiyle, meyvelerle ilgili yüksek fiyatlar söz konusu. Bununla birlikte çilek hasadının yapı9lmaya başlaması, çileğin 25 TL’ den 15 TL ye kadar düşmesine sebep oldu. Pazar fiyatları ile market fiyatları arasında uçurum denilecek farklar bulunuyor. Meyve ve sebze alışverişi yaparken, mutlaka araştırma yapmanızı tavsiye ediyoruz.