Eğer siz de mutfağınızdaki birçok ürünü kendi el emeğiniz ve kendi malzemelerinizle yapmayı sevenlerdenseniz bugün sizin için harika bir tarifimiz var. Çok basit malzemelerle ve çok pratik bir şekilde evde köy peyniri yapmaya ne dersiniz? Evet yanlış duymadığınız. Peynirinizi yalnızca mandıralardan, şarküterilerden ya da marketlerden almak zorunda değilsiniz. Kendi köy peynirinizi kendi mutfağınızda kendiniz de yapabilirsiniz. Hem de oldukça pratik bir şekilde. İşte bunun için sizlere evde yapabileceğiniz harika ve lezzetli bir köy peyniri tarifi!

Köy Peyniri İçin Gerekli Malzemeler

Evde köy peyniri yapabilmeniz için öncelikle ihtiyacımız olan malzemeleri hazır hale getirelim. Bunun için gerekli olan malzemelerimiz şu şekilde:

Herkesin Dört Gözle Beklediği Kara Kış Kapıda! Türkiye 'İzlanda Soğukları'nın Etkisi Altına Giriyor Herkesin Dört Gözle Beklediği Kara Kış Kapıda! Türkiye 'İzlanda Soğukları'nın Etkisi Altına Giriyor
  • 2 litre kadar süt
  • 1 çay kaşığı peynir mayası
  • 1 çay bardağı kaynar halde su
  • Biraz tuz

Köy Peyniri Yapım Aşamaları

Tüm bu malzemelerimizi hazırladıktan sonra şimdi sıra geldi köy peynirimizi yapmaya. Tamamlandığında 400 gram kadar olacak olan peynirimiz için toplamda hazırlık süremiz ise yaklaşık olarak 25 dakika diyebiliriz. Peynirimizi yapmaya başlarken öncelikle 2 litrelik sütümüzü tenceremize alarak ısıtmaya başlayalım. Sütün ısınma kıvamı ise parmağımızı yakmayacak şekilde olmalı. Sütümüzü bu aşamaya kadar ısıttıktan sonra ocaktan alalım ve içerisine 1 çay kaşığı kadar peynir mayamızdan ekleyelim. Bu arada peynir mayanızı eczanelerden ya da baharatçılardan temin edebilirsiniz. 1 çay kaşığı peynir mayanızı ekledikten sonra yaklaşık olarak 1 dakika kadar karıştırın. Sonra tencerenizin kapağını kapatarak kalın bir bez, örtü ya da havlu ile sıkıca sarın. Aynen yoğurt mayalar gibi sarmış olduğunuz tencerenizi 1 saat kadar mayalanması için ılık bir ortama bırakın.

1 saatin ardından sütünüzüz orta kıvamda katılaşmış olduğunu göreceksiniz. Bu katılaşma hali mayanızın tuttuğunun göstergesidir. Eğer henüz yeterince katılaşmamışsa bu durumda bir süre daha mayalanması için bekletmeye devam edebilirsiniz. Şimdi ise bu şekilde katılaşan sütü elinize alarak parçalayın ve karıştırmaya başlayın. Ardından bu karışıma 1 çay bardağı kadar kaynar suyunuzu ekleyerek yaklaşık 1 - 2 dakika kadar bekletin. Diğer taraftan derin bir kap alarak üzerine tel süzgecinizi yerleştirin. Süzgecin üstüne de bir tülbent serdikten sonra peynir parçalarını tülbendin üzerine dökün. Bir süre bu şekilde beklettikten sonra tülbendinizi dört ucundan tutarak sıkın ve suyunu süzün. Bu şekilde süzgecin üzerinde 2 saat kadar beklettikten sonra kapalı bir kaba koyarak üzerine bir miktar tuz ekip 4 saat kadar buzdolabında bekletin. Ve işte peyniriniz servise hazır. Afiyet olsun!