Yemek masalarımızın ve birçok ana yemeğimizin olmazsa olmaz partneri olan pirinç pilavı, yapımı son derece kolay olmasına rağmen önemli püf noktaları olan bir yardımcı yemek diyebiliriz. Yeterince pişmemiş bir pilav sertliği ile rahatsız ederken, suyu fazla konulmuş bir pilav lapalığıyla eksi notu kolayca alıverir. Ya da kaşıktan öyle tane tane dökülmeyen pilava pilav demem diyenler de cabası. Peki ama tane tane pirinç pilavı yapmak için neler yapmak gerekir? İşte size tam kıvamında ve tane tane dökülen bir pirinç pilavı yapmanın püf noktaları ve detaylar!

Hazırlık Aşaması Önemli

Lapa olmayan, kıvamında pişen ve tane tane dökülen bir pirinç pilavı için yapmamız gereken en önemli işlemler aslında pilavı yapmaya başlamadan önce yaptıklarınız diyebiliriz. Öncelikle marketten pirinç almaya gittiğinizde reyonda birçok pirinç çeşidi görebilirsiniz. Bu nedenle her pirinç pilavlık pirinç değildir diyerek, alacağınız pirincin kırık ya da dolmalık değil pilavlık pirinç olduğuna dikkat etmelisiniz. Bununla birlikte pilav yapmaya başlamadan önce mutlaka pirinçlerinizi yıkadıktan sonra belli bir süre sıcak ve tuzlu suda bekletmelisiniz. Bunun için yemek yapmaya başlamadan önce pirinçlerinizi en az 1 ya da 2 saat kadar tuzlu sıcak suda bekletmeyi kesinlikle ihmal etmeyin.

Pişirme Önerileri

Sıcak ve tuzlu suda bekleyen pirinçlerinizi pişirmeye başlamadan önce bir tel süzgeç yardımıyla süzülmeye bırakalım. Bu esnada pilav tenceremizin içerisine yeteri miktarda tereyağı ya da zeytinyağımızı koyduktan sonra yarım çay bardağı kadar da arpa şehriye atalım. Arpa şehriyelerimizi bir süre rengi kahverengiye dönene kadar kavuralım. Ardından tel süzgeçte süzülmekte olan pirinçlerimizi ekleyelim. Bir süre de arpa şehriyelerle birlikte yaklaşık 1 -2 dakika kadar pirinçleri sürekli karıştırmak suretiyle kavuralım. Bu aşama pilavımızın tane tane olması açısından son derece önemli. Yeteri kadar kavurduktan sonra sıra geldi suyunu eklemeye. Pilavlar için temel ölçü 1'e 1,5 ölçüsüdür. Yani eğer 1 su bardağı pirinçten pilav yapıyorsanız 1,5 su bardağı kaynamış su eklemelisiniz. Ölçüsü kadar kaynamış su ya da et suyunu da ekledikten sonra tenceremizin kapağını kapatalım ve kısık ateşte pirinçlerimiz göz göz olana kadar pişirelim. Bu aşamaya geldikten sonra ocağı kapatıp tencere ve kapağın arasına bir kağıt havlu serelim. Hatta dilerseniz tencerenizin üzerini bir örtü ile kapatarak dinlenmesini sağlayabilirsiniz. Pilavınız piştikten sonra en az yarım saat kadar dinlendirmeniz son derece önemli.

Amerikan Güreşinin Efsanelerinden Hulk Hogan Artık Sadece Koltuk Değnekleriyle Yürüyebiliyor! Amerikan Güreşinin Efsanelerinden Hulk Hogan Artık Sadece Koltuk Değnekleriyle Yürüyebiliyor!

Afiyet olsun!