Son dönemde havaların soğumasıyla birlikte birçok kişi hastalıktan kırılıyor. Özellikle de okullarda çocuklar arasında yaygın olan bu hastalık akıllara COVID-19'u getiriyor. COVID-19'un varyantlarından Omicron'un da birçok alt türü ortaya çıkmaya başladı. Bu alt türlerden biri de XBB.1.5 olarak karşımıza çıkıyor. Omicron varyantının bir alt türü olan XBB.1.5 ile ilgili açıklamalarda bulunan Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alper Şener, "Artık bu varyant konusuna çok konsantre olmak akılcı mı? Bence çok akılcı değil, buna çok konsantre olmayı gerektirecek bir tablo da yok. Aşılanmış olan popülasyon, hastalığı geçirmiş olan grup belirli rakamın üstünde ise ortaya çıkan hangi varyant olursa olsun artık ölümcül seyretmediğini biliyoruz" dedi.

Ünlü Sunucu Kadir Ezildi Kalp Krizi Sonucu Vefat Eden Anneannesi İçin Yaptığı Paylaşımla Sevenlerini Üzdü! Ünlü Sunucu Kadir Ezildi Kalp Krizi Sonucu Vefat Eden Anneannesi İçin Yaptığı Paylaşımla Sevenlerini Üzdü!

Bilim Kurulu Üyesinden Açıklama!

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı'nda görevli, Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alper Şener, Omicron varyantının bir alt türü olan XBB.1.5 varyantıyla ilgili açıklamalarda bulundu; "Omicron son varyant gibi görünüyor ama alt grupları bizi ve dünyayı çok fazla zorlamaya başladı. Özellikle Çin'de ve ABD'de gündeme gelen Omicron varyantının alt grupları, XBB.1.5 diğer adıyla 'Kraken' varyantı üzerinde çok fazla sorular geliyor. Bu varyant işin doğasından kaynaklanarak ortaya çıkan bir tablo"

Bu tip varyantlara çok konsantre olunmaması gerektiğini söyleyen Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alper Şener, yeni varyantın ölümcül olmadığını söyleyerek herkesin içini rahatlattı; "Artık bu varyant konusuna çok konsantre olmak akılcı mı? Bence çok akılcı değil, buna çok konsantre olmayı gerektirecek bir tablo da yok. O yüzden zaten ülkelerin ciddi bir kesimi stratejik olarak bu varyant taramasını yapmıyor. Artık aşılanmış olan popülasyon, hastalığı geçirmiş olan grup belirli rakamın üstünde ise ortaya çıkan hangi varyant olursa olsun artık ölümcül seyretmediğini biliyoruz. Burada aşılama yelpazesi çok önemli. 65 yaş üstü grubun her halükarda hatırlatma dozlarının eksik dozları tamamlamaları gerekiyor. Ve tabii ki sadece Covid-19 değil, influenza ve diğer solunum yoluyla bulaşan viral hastalıkların da baskın dolaştığını biliyoruz. Bu açıdan da maskenin öneminin altını çizmek gerekir"