Devletten yapılan açıklamaya göre çocuk sahipleri 600 TL’ye varan ödeme alacak. Devlet, çocuğu olan ihtiyaç sahibi ailelere para desteği yapacak. Devletin çocuk sahiplerine yönelik yapılacak para ödemesinin ne kadar olacağı ise çocuk sayısına göre değişiyor. Böylelikle şimdi başvuruda bulunan çocuklu aileler 300 TL, 400 TL ve hatta 600 TL ödeme alabilecek. PTT aracılığıyla yapılacak ödemelerden yararlanmak isteyenlerin vakit kaybetmeden başvurması gerekiyor.

Yapı Kredi Müşterilerinin Dikkatine! Evinize Su, Elektrik, Doğalgaz Faturası Geliyorsa Hemen 150 TL Alabilirsiniz Yapı Kredi Müşterilerinin Dikkatine! Evinize Su, Elektrik, Doğalgaz Faturası Geliyorsa Hemen 150 TL Alabilirsiniz

Devletten Çocuklu Ailelere 600 TL Ödeme

Devlet tarafından uygulanan sosyal yardım politikaları ve standart devlet politikaları gereğince ihtiyaç sahibi vatandaşlara yönelik çeşitli destek ödemeleri yapılıyor. Bu kapsamda 2022 yılında devlet tarafından yapılan bir sosyal destek ödemesi de çocuklu ailelere yönelik oldu. Devlet, 3 çocuğa kadar çocuklu ihtiyaç sahibi ailelere 600 TL’ye varan nakit destek ödemesi yapıyor.

Devletin çocuk yardımı olarak bilinen bu destek ödemesi, Türkiye nüfusunun gençleştirilmesi amacıyla uygulanan bir devlet politikası kapsamında yapılmaktadır. Yaşlanan Türkiye nüfusunun yeniden gençleştirilmesi amacıyla “3 çocuk” politikası uygulanıyor. Bu politika kapsamında ihtiyaç sahibi ailelere maddi destek sağlanıyor. Böylelikle ihtiyaç sahibi ailelerinde çocuk sahibi olmalarının teşvik edilmesi amaçlanıyor.

Devletin Çocuk Yardımı Şartları

Çocuk yardımı desteği ihtiyaç sahibi olan vatandaşlara yönelik olarak yapılmaktadır. Bu nedenle kişinin yardıma muhtaç olduğunu kanıtlaması ve 2015’ten sonra yeni doğan ve hayatta olan çocuğa sahip olması gerekmektedir. Bu şartlara sahip olan anneler, e-Devlet Kapısı platformu üzerinden çocuk yardımı için başvuruda bulunabilmektedir. E-Devlet sisteminin yanı sıra Türkiye genelinde her şehirde Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın il ve ilçe müdürlüklerine de başvuru yapılabiliyor.

Çocuk Yardımı Ne Kadar?

Devlet çocuk sayısına göre vatandaşlara destek ödemesi yapıyor. Bu kapsamda şartlara sahip olan kişiler yeni doğan ilk çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL ve üçüncü çocuk için 600 TL tutarında destek ödemesi alabiliyor. Hak sahipleri en yakın PTT şubesine giderek, devlet tarafından yapılan çocuk yardımı ödemesini alabiliyor. Ödemeler anne üzerinden gerçekleştirilmektedir.