PTT son 3 yıldır personel alımı yapmamış ama aynı zamanda çeşitli iştirakler yoluyla, çok geniş bir yelpazede hizmet sunmaya başlamış bir kurum. Sürekli büyümeye devam eden PTT, bu sebeple 3 yıldır emekli olan ve yeni iştiraklerle birlikte yeni hizmetler nedeniyle artan personel ihtiyacını 2022 yılında açıklamıştı. Açıklamada 2023 yılı bitmeden önce, en az 15.000 personel alımının zaruri olduğu ve toplamda 55.000 personel ihtiyacı bulunduğu da duyurulmuştu. Bu duyuru sonrasında 2023 yılının yarısını tamamlamış olmamıza rağmen, henüz PTT tarafından personel alımına dair yeni bir açıklama gelmedi. Bunda yılbaşından itibaren TBMM komisyonu tarafından inceleme altında olan PTT’ nin, bu incelemeyi henüz atlatmış olmasının da payı bulunuyor.

PTT Kaç Personel Alacak ve Alım Şartları Nelerdir?

PTT 2023 yılı bitmeden önce 15.000 personel alımı yapacak. İşe alım koşulları şu şekilde belirlenmiş durumda. Başvuru sahiplerinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması ön koşul. Kamu haklarından mahrum olmamak, erkek adaylarda 22 ile 32 yaş arasında ve en az 1,75 boya sahip olmak koşulu bulunuyor. Bayan adayların 18 ile 27 yaş arasında olması ve en az 1,64 boya sahip olması gerekiyor. Erkek adayların askerlik hizmetini bitirmiş olması gerekiyor. KPSS puanına sahip olunması, adayların herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan herhangi bir emeklilik türünden emekli olmaması aranan diğer koşullar arasında yer alıyor.

Adayların görevlerine yapmalarına engel olabilecek herhangi bir fiziki ya da zihinsel manisinin olmaması gerekiyor. Alınacak pozisyona göre gerekli olan mezuniyet şartlarını taşıması gerekiyor. Herhangi bir suçtan 6 aydan fazla ceza almamış olmak ve erkek adayların askerlikle ilişiğinin olmaması gerekiyor. Daha önce herhangi bir kamu kurumundan yüz kızartıcı nedenlerle atılmamış olmak da aranan diğer koşullar arasında yer alıyor.

PTT Personel Alımında Kendi Sınavını Yapacak?

Bazı personel alımlarında KPSS puanı aranırken, bazılarında doğrudan PTT tarafından yapılacak sınav sonucu geçerli olacak. Sınav sonrasında yapılacak olan mülakatlar sonucunda işe alımlar gerçekleştirilecek. PTT resmi web platformunda bulunan iş başvurusu formu, başvurularınızı şimdiden iletmenizi sağlıyor. Personel alımı başladığında, bu başvurular öncelikle ele alınacak.

1 Gün Bile Çalışma Hayatı Olmayan Ev Hanımlarına Hemen 90.000 TL Ödeme Yollanacak, TC'nizle Başvurmak Yetecek! 1 Gün Bile Çalışma Hayatı Olmayan Ev Hanımlarına Hemen 90.000 TL Ödeme Yollanacak, TC'nizle Başvurmak Yetecek!