PTT geçen yıl yaptığı açıklamayla, 2022 yılı içerisinde teyit edilen çok sayıda personel alımı ihtiyacını duyurmuştu. PTT’ nin çeşitlenen hizmet alanları ve yeni iştirakleri, emekli olan personeller ve artan hizmetler nedeniyle, giderek artan sayıda personele ihtiyaç duyuluyor. Buna karşın PTT tarafından yapılan son alım üzerinden 3 yıldan fazla bir süre geçmiş durumda. Bu sebeple 55.000 olarak açıklanan personel açığının en az 15.000 tanesinin 2022 yılının sonuna kadar alınması gerektiği duyurulmuştu. Yılın ikinci yarısına girmemize rağmen halen netleşmeyen alım için, heyecanlı bir şekilde bekleyiş sürüyor.

Cüzdanında ING Kartı Taşıyanların Dikkatine, 31 Mart Tarihine Kadar Başvuru Yaparsanız Anında İndirim Kazanacaksınız! Cüzdanında ING Kartı Taşıyanların Dikkatine, 31 Mart Tarihine Kadar Başvuru Yaparsanız Anında İndirim Kazanacaksınız!

PTT Hangi Kadrolarda Memur Alımı Yapacak?

Gişe ve banko personelinden, dağıtım personeline, çeşitli mühendislik alanlarından mimara kadar geniş bir perspektifte personel ihtiyacı bulunuyor. Bu sebeple personel alımı sırasında istenen özellikler genel ve özel şartlar olmak ikiye ayrılıyor. Yönetim Kurulu tarafından belirlenen özel şartlar ve memur alımı için uygulanana genel şartları sağlayanlara, başvurdukları pozisyonlara göre PTT tarafından yapılacak olan sınav ve mülakatlar sonucunda memur olabilecekler.

Genel şartlar arasında başvuru kontenjanına göre lise ve lisans eğitimini tamamlanış olmak, erkek adaylar için askerlikle ilişiğin olmaması, herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan emekli aylığı almıyor olmak, güvenlik soruşturması ile arşiv araştırması sonucunun temiz olması, KPSS puanına sahip olmak, T.C. vatandaşı olmak, herhangi bir kamu kurumundan yüz kızartıcı suçlar nedeniyle atılmamış olmak, kamu haklarından yoksun olmamak bulunuyor.

PTT Personel Alımı Sınavına Kimler Girebiliyor?

18 Yaşını tamamlamış ve 35 yaşından gün almamış olan, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan, kamu haklarından mahrum bulunmayan ve PTT memur alımı genel koşullarını taşıyan herkes yapılacak sınava girebiliyor.

Özel şartlar arasında erkek adaylar için 22 ile 32 yaş arasında ve en az 1.73 boya sahip olmak, kadın adaylar için 18 ile 27 yaş arasında en az 1.64 boya sahip olmak koşulu da bulunuyor. Diğer özel şartlar arasında herhangi bir madde kaçaklığı suçu nedeniyle hüküm giymemiş olmak ve alana göre mezuniyet koşullarına sahip olmak da bulunuyor. Başvuru yapmak isteyenler, PTT resmi web platformu üzerinde bulunan iş başvuru formunu doldurarak başvurularını gerçekleştirebiliyor. Buna karşın 2022 yılı için alımın ne zaman yapılacağına dair bilgi henüz netleşmiş değil.