Pandemi etkisiyle global ekonomide yaşanan dalgalanmalar ülke ekonomilerini de sıkıştırıyor. 2022 yılının başlamasıyla birlikte kur krizi, enflasyon ve işsizlik artışı gibi hususlar beraberinde ihtiyaç sahiplerinin artışını da getirdi. Yeni yılla birlikte gelen yeni zamlarda ekonomideki dalgalanmaları adeta pekiştirerek, vatandaşın gelir seviyesinde düşüşe yol açtı. Ancak bu dönemde devletin sunduğu destek ödenekleri vatandaşa rahat nefes alma şansı veriyor. Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından muhtaç durumda olan vatandaşlara düzenli olarak ödeme yapılıyor.

Muhtaç Aylığı Nedir?

İhtiyaç sahibi vatandaşlara devlet tarafından sunulan çok sayıdaki destekten birisi olan muhtaç aylığı, fakirlik aylığı olarak da biliniyor. Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından herhangi bir gelir veya sosyal güvencesi bulunmayan vatandaşlara belirli koşullar çerçevesinde bağlanan bir maaş türüdür. Muhtaç aylığı sosyal güvencesi ve geliri bulunmayan %40 engellilik raporu olan kişilere ve ailesini kaybetmiş çocuklara verilmektedir. Ancak Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından belirlenen şartları taşıyor olmak gerekiyor.

Muhtaç Aylığını Kimler Alabilir?

Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından verilen muhtaç aylığı desteğinden faydalanabilmek için belirlenen şartları taşıyor olmak gerekiyor. Bu çerçevede 2022 yılında devam ettirilen muhtaç aylığı desteğinden;

  • En az %40 oranında engelli raporuna sahip olanlar,
  • Annesi veya babası vefat etmiş olanlar,
  • Hanede kişi başına düşen gelir seviyesinin asgari ücret(net) tutarının 3’te 1’inden fazla olmaması,
  • Herhangi bir sosyal güvence veya gelire sahip olmamak(SGK ödemeleri dahil),
  • Başvuru sahibinin hanesinde çalışan kişinin üzerine kayıtlı taşınmaz bulunmaması(mevcutsa gelir seviyesi koşulunun altında gelir getiriyor olması),

Şeklindeki şartların sağlanması durumunda faydalanılabiliyor.

Cüzdanında ING Kartı Taşıyanların Dikkatine, 31 Mart Tarihine Kadar Başvuru Yaparsanız Anında İndirim Kazanacaksınız! Cüzdanında ING Kartı Taşıyanların Dikkatine, 31 Mart Tarihine Kadar Başvuru Yaparsanız Anında İndirim Kazanacaksınız!

Muhtaç Aylığı Nasıl Alınır?

Fakirlik aylığı veya resmi adıyla muhtaç aylığı için gerekli koşulların sağlanması halinde başvuru yapılabiliyor. Başvuruda bulunmak için Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün ülke genelindeki Bölge Müdürlükleri’ne şahsen gidilmesi gerekiyor. Muhtaç aylığı başvurusunda başvuru formu, fakirlik belgesi(muhtarlıktan alınır) ve %40 ve üzeri engelli raporu olan kişilerden sağlık heyeti raporu belgeleri talep edilmektedir. Bu belgeleri tamamlayanlar Vakıflar Bölge Müdürlükleri’ne başvuruda bulunarak, muhtaç aylığı hakkından faydalanabiliyor.

2022 Muhtaç Aylığı Ne Kadar?

Muhtaç aylığı 2022 yılında 1.292 TL olarak uygulanmaktadır. Muhtaç aylığı ödemeleri PTT şubeleri veya Ziraat Bankası şubeleri kanalları üzerinden gerçekleştirilmektedir.