Pandemi döneminde ülkemizdeki işsizlik oranlarında ciddi bir artış yaşandı. Ekonomide dalgalanmalarda artan işsizliği destekleyince vatandaşlar ekonomik sorunlarla boğuşur hale geldi. Bu dönemde devlet kurumları açtıkları güncel iş ilanları ile iş arayan işsizler için önemli bir fırsat oluşturuyor. Devlet kurumlarının sağladığı iş ve gelir güvencesi ise her zaman olduğu gibi bugünde iş arayanların ilgi odağı olmasını sağlıyor. 2022’de PTT tarafından açıklanan 55.000 personel alımı haberleri gündemde yer almaya devam ediyor.

PTT Personel Alımını Ne Zaman Yapacak?

Türkiye’nin en büyük kamu iştiraklerinden birisi olan PTT tarafından dönem dönem, mevcut ihtiyaçlarına uygun olarak personel alımı gerçekleştiriliyor. PTT tarafından açılan personel alımı ilanları 2022 yılı içinde açıldı. Pandemi döneminde işsizlik oranlarının artması nedeniyle de 2022 PTT personel alım ilanlarına büyük bir talep söz konusu. Kurum tarafından personel alımı 2022 yılı boyunca devam edecek ve 2023 yılı başına kadar alınacak personel sayısının 55.000’i bulması hedefleniyor.

PTT Hangi Pozisyonlara Personel Alıyor?

PTT tarafından 2022 yılı için açılan personel alım ilanlarının kapsamı oldukça geniştir. Türkiye’nin 81 ilinde hizmet veren PTT, mevcut yatırımlarında ve müdürlüklerindeki pozisyon açıklıklarına göre personel alımı gerçekleştiriyor. Buna göre 2022’de PTT personel alımı avukat, mimar, mühendis, PTT uzman yardımcısı, PTT hukuk uzman yardımcısı, PTT mütercim tercüman uzman yardımcısı, PTT endüstri mühendisi uzman yardımcısı, tekniker ve postacı pozisyonları için alım gerçekleştirecek. Ayrıca kurum tarafından gişe ve büro görevlisi olarak pazarlama, lojistik, bankacılık ve sigortacılık alanlarında da gerçekleştirilecek.

PTT Personel Alım İlanı Şartları Neler?

2022 boyunca PTT tarafından yapılacak personel alım ilanlarına başvuruda bulunmak için belirli şartların sağlanması gerekiyor. Buna göre PTT işe alım başvurularında talep edilen şartlar;

PTT'den Açıklama Geldi İşe Alımlar Başladı! Sene Sonuna Kadar KPSS Şartı Olmadan 55.000 Kişiye Memuriyet Verilecek! PTT'den Açıklama Geldi İşe Alımlar Başladı! Sene Sonuna Kadar KPSS Şartı Olmadan 55.000 Kişiye Memuriyet Verilecek!
  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olunması,
  • Erkekler için askerlikle ilişiğinin olmaması,
  • Kamu hakları yasağının olmaması,
  • Yazılı ve sözlü sınavda başarılı puan alınması,
  • 18 yaşını doldurmuş olmak, 35 yaşını doldurmamış olmak,
  • Başka kurum ve kuruluşlarda mecburi hizmet yükümlüğünün olmaması,
  • Akli melekelerinin yerinde olduğunu gösteren sağlık kurumu raporu,
  • İlgili pozisyonlar için uygun eğitim ve diplomaya sahip olmak,
  • Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasını başarıyla geçebilmek,
  • Kamu kurumlarında daha önceki çalışmalarında disiplinsizlik cezası ile işten çıkartılmamış olmak