PTT yeni iştirakler aracılığıyla, yeni hizmet alanları oluşturan ve sürekli olarak faaliyet alanını geliştiren bir yaklaşıma sahip. Buna karşın son 4 yıldır personel alımı yapmayan kurum, ayrıca emekli olan çok sayıda çalışan nedeniyle, personel açısından ciddi sıkıntılar yaşıyor. Uzun zamandır yapılmayan personel alımıyla ilgili, 2021 yılı bitmeden yapılan açıklamada, 55.000 personel ihtiyaç olduğu ve alımlarında 2022 yılı içerisinde yapılmaya başlanacağı açıklanmıştı. 2022 yılı içerisinde 15.000 personel alım işleminin tamamlanacağı, birkaç defa farklı şekillerde duyurulmuş olmasına rağmen, alımların ne zaman başlayacağına dair net bir bilgi bulunmuyor. Buna karşın alımların 2022 yılı bitmeden önce yapılacağı kesinlik kazandı.

PTT İş Başvuruları Nasıl Yapılacak?

PTT personel alımında sınav ve mülakat süreçlerini de kendi bünyesinde çözümleyecek. Bu konuda yapılan açıklamalar sonrasında, iş başvurusu yapmak isteyenler, başvuruların ne zaman başlayacağına dair sürekli olarak araştırma yapıyor. İş başvuruları PTT’ nin resmi internet platformu üzerinden yapılacak ve sınav ile mülakat süreçleri de kurum tarafından yapılacak.

Hali hazırda PTT resmi web platformu üzerinden, iş başvurusu yapılabiliyor. Gerekli formun doldurulmasıyla yapılan başvurular, personel alımı sırasında değerlendirmeye alınacak.

O Grubun İçinde Olan Vatandaşlar Son Model Araç Alırken 1 TL Bile ÖTV Ödemeyecek! Sadece Kısa Süre İçin Geçerli O Grubun İçinde Olan Vatandaşlar Son Model Araç Alırken 1 TL Bile ÖTV Ödemeyecek! Sadece Kısa Süre İçin Geçerli

PTT Hangi Alanlarda Personel Alımı Yapacak?

Faaliyet türlerinin artışıyla birlikte, çok geniş bir personel alımı ihtiyacı oluşmuş durumda. Avukat ve mimar gibi çeşitli uzmanlıklara sahip personel ihtiyacından, dağıtım memuru ve gişe memuru gibi alanlara kadar geniş ölçekli bir alım yapılması bekleniyor. Bununla birlikte, ilk etapta alınacak personellerin hangi alanlarda olacağı henüz belli değil. İhtiyacın aciliyetine göre personel alımları parça parça yapılacak.

Mayıs içerisinde Resmi Gazete’ de yayınlanan kararla birlikte, PTT’ nin personel alımı sırasında hangi koşulların taşınması gerektiği ve kontenjanlar duyuruldu. Buna göre gişe memuru, dağıtım memuru, büro görevlisi, iç mimar, tekniker, avukat, şehir plancısı, mühendis kadroları için personel alımı yapılacak. PTT’ de işe girerek kamu personeli olabilmek için, bu alım sürecine yüksek sayıda başvuru bekleniyor. Başvurular yapılacak sınav ve ardından yapılacak olan mülakat sonucunda başarılı olan adaylar arasından seçim yapılarak sonuçlandırılacak. PTT personel aylığı olarak en düşük 4.100 lira ödüyor. Temmuz ayında yapılacak kamu çalışanları zammıyla birlikte, en düşük 5.000 liradan başlayan aylıklarla PTT’ de çalışmak mümkün olacak.