Cüzdanında ING Kartı Taşıyanların Dikkatine, 31 Mart Tarihine Kadar Başvuru Yaparsanız Anında İndirim Kazanacaksınız! Cüzdanında ING Kartı Taşıyanların Dikkatine, 31 Mart Tarihine Kadar Başvuru Yaparsanız Anında İndirim Kazanacaksınız!

Her alanda gelen yeni zamlar, kırmızı et fiyatlarının fahiş seviyeye çıkmasına neden oldu. 2022’nin başında beri kırmızı ete %50’den fazla zam geldi. Ramazan ayı öncesinde kırmızı et için yeni zam gündemde. Gündemdeki iddialara göre kırmızı et fiyatlarına %10’dan fazla yeni zam geleceği belirtiliyor. Peki Ramazan öncesinde zaten el yakan kırmızı et fiyatlarına yeni zam gelecek mi? İşte son gelişmeler!

Kırmızı Ete %48 Zam Gelmişti

Yıl başından beri her hafta yeni zamlar gelen kırmızı et, asgari ücretli vatandaşlar için erişilemez fiyatların ortaya çıkmasına neden olmuştu. Kısa bir süre önce Et ve Süt Kurumu tarafından da kırmızı et ürünlerine yönelik tam %48 oranında zam yapılmıştı. Et ve Süt Kurumu tarafından açıklanan kırmızı et zammı ile birlikte 1 kilogramlık kıymanın fiyatı 83 TL’ye, 1 kilogram kuşbaşının fiyatı ise 92 TL’ye kadar çıkmıştı.

Ramazan Ayı Öncesinde Fırsatçı Vurgunu

Ramazan ayına sayılı günler kala, market reyonlarının yanı sıra Pazar, kasap ve manav tezgahlarında etiketlerde katlanan bir artış gözlemleniyor. Devletin yaptığı KDV indirimi uygulamalarının dahi etkili olamadığı piyasadaki fiyat artışları, kırmızı et fiyatlarında ciddi seviyelerde yaşanıyor. Hatta Ramazan ayı öncesinde kırmızı et fiyatlarına yeni bir zam geleceği gündemde konuşulmaya devam ediliyor.

Kırmızı Et Fiyatlarına %10 Zam Geldi

Hafta başından beri sıklıkla gündemde konuşulan kırmızı et fiyatlarında yeni zam, resmi olarak açıklandı. Ramazan arifesinde Türkiye’de kırmızı et fiyatlarına yeni bir zam daha gelmiş oldu. Türkiye’de dana karkas toptan kilo fiyatında 5 TL’lik bir artış yaşandı. Böylelikle kırmızı et fiyatlarına gelen zam oranı ise %10 oldu. Gelen son zam ile birlikte 1 kilogramlık daha kıymanın fiyatı 90 TL’yi aştı. Kırmızı et fiyatları, kasaplarda daha yüksek seviyelerde seyrediyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise Özbekistan seyahati dönüşünde yaptığı açıklamayla, Ramazan ayı boyunca ucuza et politikası uygulayacaklarını belirtti. Üreticiden doğrudan alınan et ile vatandaşın Ramazan ayı boyunca ucuza et yemelerinin destekleneceği müjdesini açıkladı. Ayrıca Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yürütülecek çalışma neticesinde karkas ete ilişkin yeni adımlarında atılabileceğini belirtti.