2021’in ortasında başlayan ve 2022’nin ilk 4 ayında da aynı hızda devam eden enflasyon artışı, vatandaşın belini bükmeye devam ediyor. Özellikle temel gıda ürünlerini oluşturan sebze ve meyve fiyatlarında yaşanan ciddi artışlar, dikkat çekiyor. 2022’nin ilk 3 ayında rekorlar kıran sebze fiyatlarındaki zamlar, Ramazan ayının gelmesiyle birlikte Nisan’da da artmaya devam ediyor. İşte Ramazan ile birlikte Pazar ve marketlerdeki güncel sebze fiyatları!

Domates 30 TL’yi Buldu

Pazar, manav ve market tezgahlarındaki sebze ve meyve fiyatları vatandaşı endişeye sürüklemeye devam ediyor. Ramazan ayının gelmesiyle birlikte zaten sürekli artan piyasa fiyatları, resmen katlanmaya başladı. Öyle ki Ramazan’ın başladığı Nisan ayının ilk günlerinde, Mart ayının son haftasındaki fiyatlar aranmaya başlandı.

2022’nin sebze ve meyve kategorisi değerlendirildiğinde fiyat endekslerine göre geçen yıldan bu zaman kadar en büyük zammı domatesin aldığı görüldü. Domates, geçen yılın Nisan ayına göre tam %191.76 gibi neredeyse %200’ü bulan bir artış yaşadı. Söz konusu artış son 7 yıllık periyodun aynı  ayları ele alınarak bakıldığında da yükseliş rekoru oluşturdu. Domates’i pazardaki etiketi 20 TL ile 25 TL arasında geziniyor. Bu fiyatlar manav ve marketlerde ise 30 TL sınırını aşmış durumda bulunuyor.

Ramazan Ayında Güncel Sebze Fiyatları

Ramazan ayının gelmesiyle birlikte her yıl olduğu gibi bu yılda “Ramazan zamları” gündemden düşmüyor. Zaten yüksek enflasyonla artan sebze ve meyve fiyatları, Ramazan etkisiyle daha da arttı. Market ve Pazar tezgahlarında güncel sebze fiyatları;

Bu Fiyatları Görenler En Yakın A101 Şubesine Akın Edecek, Tüm Ürünler Kasada %25 Daha İndirimli Olacak! Bu Fiyatları Görenler En Yakın A101 Şubesine Akın Edecek, Tüm Ürünler Kasada %25 Daha İndirimli Olacak!
  • Marul 15 TL,
  • Yeşil soğan 15 TL,
  • Brokoli 10 TL,
  • Patlıcan 30 TL,
  • Biber 25 TL

Bu Yıl 7 TL Altına Sebze Olmaz

Pazar esnafları gelen zamlara ilişkin olarak değerlendirmelerinde fiyat düşüşü beklentilerinin olmadığına dikkat çekiyor. Özellikle de bahar aylarının gelmesi ve havalarının ısınmasıyla birlikte yaz meyve sebzelerinde bir miktar düşüşün söz konusu olabileceğini ancak bunun da yeterli olamayacağını dile getiriyor. Bu nedenle 2022’de enflasyon oranlarında düşüş yaşanmadığı ve ekonomide olumlu bir çizgiye dönüş olmadığı müddetçe kısa dönemlik olarak sebze ve meyvelerde 7 TL bandında fiyatlar olabileceğine dikkat çekiliyor.