Ukrayna-Rusya savaşı, Pandemi ve küresel ısınma gibi krizler, küresel düzeyde enflasyon rakamlarını arttırırken, döviz, altın ve petrol fiyatları üzerinde de baskı yaratıyor. Uluslararası alandaki bu gelişmeler ülkemizde de yüksek enflasyon ve durdurulamayan piyasa fiyatı artışlarına neden oluyor. Üzerine bir de vurguncuların etkisiyle market ve pazarlarda fiyatlar el yakıyor. İşte Mart ayında zam rekorları kıran ürünler!

Elektrik Faturanızda İsminiz Yazıyorsa En Yakın PTT Şubesine Gidin! Faturanızı 216 TL Daha Az Ödeyebilirsiniz! Elektrik Faturanızda İsminiz Yazıyorsa En Yakın PTT Şubesine Gidin! Faturanızı 216 TL Daha Az Ödeyebilirsiniz!

Ramazan Öncesi Fiyatlarda Büyük Artış

Küresel krizler karşısında mücadele etmeye çalışan ekonomi, Ramazan ayına sayılı günler kala ciddi artışların önüne geçilememesine neden oluyor. Devlet, denetleme mekanizmalarını aktif olarak sahaya sürse de pek çok ürün %50’yi aşan zamlarıyla Ramazan öncesinde vatandaşın bütçesini zorluyor.

Hurma Zam Şampiyonu Oldu

Ramazan öncesinde fiyatlardaki genel artış özellikle Ramazan Ayı’nın olmazsa olmazı hurmada kendisini gösterdi. Öyle ki 2022 Ramazan Ayı öncesinde sofraların vazgeçilmezi hurmanın fiyat artışı %86’yı buldu. Böylelikle Mart ayında en fazla fiyat artışı yaşayan ürün hurma oldu.

Ramazan Ayı’yla bağdaştırılan bir diğer ürün olan güllaçta ise artış %50’yi buldu. Ramazan pidesi ise ekmekteki artışla birlikte %66 gibi devasa bir orana ulaştı.

Et ve Süt Kurumu’ndan %48 Zam

Son 1 ay içerisinde en fazla zam gören ürünlerde et, tavuk, balık ve süt ürünleri oldu. Et ve Süt Kurumu geçen hafta yaptığı açıklamayla birlikte kırmızı ete tam %48 zam yaptı. Kurum yaptığı açıklamada bu zammın, fiyatlarının zaten piyasanın çok altında olduğu ve bu sebeple şubelerinde ciddi yoğunluk ve kuyruklar oluşturduğu gerekçesiyle yaptıklarını belirtmişti. Yapılan zammın etkisiyle tavuk kilogram fiyatı da 36 TL’yi aştı.

Sebze ve Meyve El Yakıyor

Ramazan Ayı öncesi vatandaşın sofralarının en vazgeçilmez ürünleri olan sebze ve meyve grubunda da önemli artışlar yaşandı. Öyle ki semt pazarlarında kıvırcık 14 TL’den satışa sunuluyor. Yeşil soğanın kilosu ise 25 TL’ye ulaştı. 2022’nin Mart ayı içerisinde sivri biber 30 TL, patlıcan 25 TL, kabak ise 15 TL barajını geçti. Mutfakların en temel malzemesi olan patatesin etiket fiyatı ise 8.5 TL oldu.