Van'da Yaşayan 9 Yaşındaki Mete Durna, Köpek Saldırısı Sonucu Hayatını Kaybetti! Van'da Yaşayan 9 Yaşındaki Mete Durna, Köpek Saldırısı Sonucu Hayatını Kaybetti!

Rekabet Kurulundan Facebook'a dev ceza. Bilindiği gibi Kurul, WhatsApp kullanıcıları için getirilmiş olan veri paylaşma zorunluluğuna dair Facebook hakkında bir soruşturma başlatmıştı. Söz konusu soruşturma sonrasında ise idari para cezası verilmesi kararlaştırıldı. Merakla beklenen ceza rakamı ise belli oldu. Oy birliği ile verilen karar sonucunda Meta Platformu için 346 milyar 717 bin 193,40 TL idari para cezası verildi. İşte detaylar!

Oy Birliğiyle İdari Para Cezası Verildi

Rekabet Kurulu'nun WhatsApp kullanıcıları için getirilmiş olan veri paylaşma zorunluluğu Rekabet Kurulu tarafından bir soruşturma nedeni olmuştu. Yapılan soruşturma sonrasında ise Kurul Facebook hakkında oy birliği ile idari para cezası uygulama kararı aldı. Alınan kararın ardından Rekabet Kurulu bir açıklama yaptı ve yapmış olduğu açıklamada şu ifadelere yer verdi: "Meta Platforms, Inc. (eski unvanı Facebook Inc.), Meta Platforms Ireland Limited (eski unvanı Facebook Ireland Limited) ve WhatsApp LLC'ye 346 milyar 717 bin 193,40 TL idari para cezası verilmesine oy birliği ile karar verildi.'

Rekabet Kurumu Kurul Kararını Açıkladı

Rekabet Kurumu'nun Facebook ve Instagram'ı da bünyesinde bulunduran şirket hakkında başlatmış olduğu soruşturma sonunda tamamlandı. Kurum, veri paylaşma zorunluluğu soruşturması kapsamında, Facebook, Instagram ve Whatsapp'ı bünyesinde bulunduran Meta şirketine 346,7 milyon lira idari para cezası verdi. Rekabet Kurumu'ndan kurul kararına ilişkin yapılan açıklama ise şu şekilde:

“Meta Platforms, Inc. (Eski unvanı Facebook Inc.), Meta Ireland Limited (Eski unvanı Facebook Ireland Limited), WhatsApp LLC ile Madoka Turkey Bilişim Hizmetleri Ltd. Şti. hakkında yürütülen soruşturma sonuçlandı. (26.10.2022)

Meta Platforms, Inc. (Eski unvanı Facebook Inc.), Meta Platforms Ireland Limited (Eski unvanı Facebook Ireland Limited), WhatsApp LLC ile Madoka Turkey Bilişim Hizmetleri Ltd. Şti.’nin 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 6. maddesini ihlal ettikleri iddiasına yönelik olarak yürütülen soruşturma tamamlandı.

20.10.2022 tarihinde Rekabet Kurulu'nca dosyanın müzakeresi sonucunda; FACEBOOK’un temel hizmetler olarak adlandırılan Facebook, Instagram ve WhatsApp hizmetlerinden topladığı verileri birleştirmek suretiyle kişisel amaçlı sosyal ağ hizmetleri ile çevrim içi görüntülü reklamcılık pazarlarında faaliyet gösteren rakiplerinin faaliyetlerini zorlaştırmak ve pazara giriş engeli yaratmak suretiyle rekabetin bozulmasına yol açtığına ve 4054 sayılı Kanun’un 6. maddesini ihlal ettiğine, dolayısıyla adı geçen teşebbüse idari para cezası verilmesine karar verildi.”