Oğuzhan Uğur'un Mevzular Açık Mikrofon'a Tarikat Lideri Cübbeli Ahmet Hoca'yı Çağırması Olay Oldu! Oğuzhan Uğur'un Mevzular Açık Mikrofon'a Tarikat Lideri Cübbeli Ahmet Hoca'yı Çağırması Olay Oldu!
Reklam sektörünün gelişmesinin sınırları yok iddiası gerçekten de hayata geçti diyebiliriz. Son günlerde bilim insanları tarafından yapılan bir açıklama ile reklamın artık dünya sınırlarını aşabileceği ortaya çıktı. Yapılan açıklamalara göre Rus bilim insanları, uzaya yerleştirilebilecek olası bir reklam tabelası için gereken sistemi tasarlamış durumdalar. İşte detaylar!

50 Adet Uydu Gerekli

Reklamcılık gerçekten de sınır tanımayan bir sektör. Tek sınırı hayal gücü olan reklamcılık için yeni hedef ise uzay. Aslında uzay bilimlerinin ilke gelişimi ile birlikte insanların aklında ilk canlanan konulardan birisi de uzay reklamcılığı oldu denilebilir. Ve bu hayal de gerçek olmak üzere. Rus bilim insanlarının yaptıkları son çalışmalarda, Skolkovo ve Moskova Bilim ve Teknoloji Enstitüsü’nden bilim insanları, uzaya reklam tabelası yerleştirebilmek için nelere ihtiyaçlarının olduğunu ve neler yapmaları gerektiğini incelediler. Buna göre böylesi bir proje için gerekenleri de açıkladılar. MDPI’da yayımlanan bir araştırmaya göre uzaya reklam tabelası yerleştirebilmek için 50 adet uyduyu uzaya göndermek gerekiyor. Üstelik de söz konusu uydular bir alışveriş poşeti kadar küçük boyuttalar.

Uzayda reklamcılık fikri için çalışmalarda bulunan bilim insanları bunun için gerekli olan en önemli şeyin yalnızca çöp poşeti büyüklüğünde 50 adet uydu olduğunu ve bunların uzaya gönderilmesi gerektiğini söylüyor. bununla birlikte bu 50 uydu Güneş enerjisi ile çalışacağı için, Güneş’le senkron bir şekilde yörüngede kalmaları gerekecek. Bunun ardından uydular bu şekilde yörüngeye yerleştirildiklerinden sonra Güneş ışığını Dünya’ya doğru sektirecek parabolik reflektörlerini çıkaracak. Tüm bunların ardından yerleştirilen uydular, üzerinde geçtikleri noktalarda çıplak gözle dünyadan görülebilecekler.

Gökyüzünde Reklamın Olası Maliyeti!

Bu sistematikle sıralanan 50 uydu, yörüngede belirli bir düzende hareket edecekler ve bu sayede yeryüzünden bakıldığında anlamlı görünen birtakım simgeler ve harfleri oluşturabilecekler. Dahası reklam veren firmanın ya da kişinin hedef kitlesi ve yaşadığı bölgeye göre bu sembol ve şekiller sürekli değişebilecek. Örneğin Rusya’daki kişilere bir sembol gösterilirken uydu ışığını Avrupa’ya yansıtmaya başladığında başka bir sembol görünebilecek. Bu şekilde uzaya yerleştirilen tabelalarla reklamcılık gerçekten bambaşka bir boyut atlayacağa benziyor. Söz konusu şekilde uzaya tabela yerleştirmenin maliyeti ise 65 milyon dolar olacak.