2022’de Dolar/TL paritesinde yaşanan artışın önüne geçilmeye devam ediliyor. Merkez Bankası tarafından yapılan Dolar müdahaleleriyle 15 TL bandına indirilen Dolar, son aylarda yeniden yükselişe geçmişti. 17 TL seviyelerini geçen Dolar/TL paritesi Ağustos ayı itibariyle 18 TL sınırına dayanmıştı. Özellikle Merkez Bankası’nın sabit faiz tutumu Dolar’ın artışına neden oluyordu. Bugün Merkez Bankası’nın aylar sonra ilk defa faiz indirimi yapmasıyla birlikte Dolar’da yukarı yönlü hareketlilik yaşandı. Peki önümüzdeki günlerde Dolar’ın durumu ne olacak?

Merkez Bankası’ndan Faiz İndirim Kararı

2022’de yüksek enflasyon, tüm dünya ülkelerini olumsuz etkileyen konulardan birisi olmuştu. Bu nedenle FED(Amerikan Merkez Bankası) tarafından bile faiz arttırım kararları alınıyordu. Bu dönemde Merkez Bankası tarafından sabit faiz politikası uygulanmıştı. Aylarca faizi %14’te sabit tutan Merkez Bankası, bugün aldığı kararla faizi 100 baz puan indirerek %13’e çekti. Merkez Bankası tarafından faizde 100 baz oranındaki indirim kararının açıklanmasıyla birlikte döviz kurlarında ciddi bir hareketlilik meydana geldi.

Dolar 18 TL’yi Geçti

Merkez Bankası tarafından açıklanan faiz indirim kararının etkileri piyasalarda anında hissedildi. Böylelikle Dolar/TL paritesinde Merkez Bankası’nın faiz indirim kararına ilk etkiler yukarı yönlü harekete neden oldu. Kararın ardından Dolar, TL karşısında değer kazandı ve uzun süredir sınırında gezdiği 18 TL’yi sonunda geçti. Piyasa müdahaleleriyle 18 TL altında tutulan Dolar, faizin %13’e indirilmesinden sadece dakikalar sonra 18 TL bandını geçti. Şu anda 18.10 TL seviyesinden işlem gören Dolar’ın yakın dönemde daha da artması bekleniyor.

Garanti BBVA Müşterileri Geri Ödemesiz 1.000 TL Alacak! Tek Yapmanız Gereken TC Kimliğinizle Başvurmak! Garanti BBVA Müşterileri Geri Ödemesiz 1.000 TL Alacak! Tek Yapmanız Gereken TC Kimliğinizle Başvurmak!

Dolar Yükselmeye Devam Edecek mi?

Dolar/TL paritesindeki hareketliliğin 2022’nin son döneminde de yukarı yönlü olacağı belirtildi. Hatta uzmanlar önümüzdeki hafta içerisinde Dolar’ın önce 18.5 TL bandını geçeceği ve ardından 19.5 TL seviyesini zorlayacağı yönünde değerlendirmelerde bulunuyor. Uzmanlar gidişatın yıl sonuna kadar Dolar’da 20 TL eşiğinin geçilmesi açısından önünde herhangi bir engelin gözlemlenmediği uyarısında da bulunuyor. Özellikle FED tarafından açıklanacak yeni faiz kararlarında artış beklenmiyor olması bu kararların açıklanmasıyla birlikte Dolar’da yaşanan yükselişin daha da tetikleneceğine dikkat çekiliyor.