Artık Vize Almak Daha mı Kolay Olacak? Schengen'de Yeni Dönem: Dijitalleşme Teklifi Kabul Edildi! Artık Vize Almak Daha mı Kolay Olacak? Schengen'de Yeni Dönem: Dijitalleşme Teklifi Kabul Edildi!

Bildiğiniz gibi dün Beşeri Tıbbi Ürünlerin Fiyatlandırılmasına Dair Kararda Değişiklik Yapılması Hakkında Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.  Bu karara göre, Beşeri Tıbbi Ürünlerin Fiyatlandırılması Hakkında Tebliğin 10'uncu maddesi kapsamında yapılan gerçek kaynak fiyat veya depocuya satış fiyatı değişikliklerinin geçerlilik tarihi bu yıl için kararın yayım tarihi olarak belirlendi. Böylelikle her yıl şubat ayında yapılan ilaç fiyat güncellemesi erkene çekilmiş oldu. Bu değişikliğin ardından gözler eczacılara çevrildi.

İstanbul Eczacı Odası Başkanı Pınar Özcan'dan Açıklama Geldi!

İstanbul Eczacı Odası Başkanı Pınar Özcan, Resmi Gazete'de dün yayınlanarak yürürlüğe giren kararnamele ilgili konuştu. Özcan, ilaç fiyatlarına dün gece yapılan güncellemenin olumlu etkisi olacağını ama bu durumun ne kadar süreceğinin henüz bilinmediğini ifade etti. Bu fiyat dalgalanmaları nedeniyle birçok kişi ilaçlara ulaşma konusunda büyük sorunlar yaşayabiliyor. Yine buna benzer bir durumun yaşanması ise vatandaşları tedirgin ediyor. İlaçlara erişimde dönem dönem sıkıntılar yaşandığını belirten Özcan, şu sözleri söyledi:

"İlaç yoklukları çok ciddi boyutlara ulaşmıştı, biliyorsunuz. Bunun sebebi de ilaç, üretici ya da ithal eden firmaların maliyet gerekçesiyle, ithal etmemesi ya da üretmemesi, üretememesi nedeniyle oluyor. Ciddi anlamda da bu yoklukları, biz de vatandaşla birlikte yaşıyorduk. Dün gece bir güncelleme yaptı bakanlık, Resmi Gazete'de yayınlandı. Belli bir oranda ilaç fiyatlarını güncelledi. Bu perşembeden itibaren yürürlüğe girecek. Ama bunun tam da bu üretici ve ilaç firmalarını ne kadar tatmin edeceği konusunu hep birlikte yaşayarak göreceğiz. Onlar maliyetleri karşılandığı sürece, ilaçları göndereceklerdir. Yani muslukların ne kadar açılacağını aslında önümüzdeki günlerde göreceğiz. Çünkü hala dövize bağımlılıkla alakalı, hesapla yürüyor bu işler. Hala arada büyük bir makas açıklığı var. Hani yarın öbür gün iki ay sonra, bir ay sonra ne olacağını hiçbirimiz öngöremeyiz. Artık İşkur'un güncellemesinden, yani birden fazla güncellenmesiyle çözülebilecek durum da değil aslında. Hesaplamanın, ilaç fiyatları belirleme yönteminin tamamen değişmesi lazım. Dövize endekslilikten çıkılması lazım. Çünkü dediğim gibi dövizdeki yüksek orandaki oynamalar bu noktaya getiriyor bizi. Geçen seneki, o Eylül-Ekim ayında yaşadığımız döviz yükselmelerinden sonra sektör iflah olmadı açıkçası'"