Son günlerde yaşanan orman yangınları ve sel felaketlerinin üzerine şimdi de Rize'den kötü bir haber geldi. Rize'de yaşanan heyelan herkesi korkuttu

4 Özel Banka Birlik Oldu Koşulsuz Şartsız Başvuran Tüm Vatandaşlara 180.000 TL Ödenmeye Başlandı! 4 Özel Banka Birlik Oldu Koşulsuz Şartsız Başvuran Tüm Vatandaşlara 180.000 TL Ödenmeye Başlandı!

Ülkede son dönemde yaşanılan orman yangınları vev çeşitli illerdeki sel felaketi haberlerine bir yenisi daha eklendi. Bu kez de Rize'de yaşanan heyelan felaketi bölgede yaşayanları korkuttu ve zor anlar yaşattı. Dün 8 saat boyunca metrekareye 123 kilogram yağışın düşmesi üzerine bölgede sel ve heyelanlara ilişkin hasar tespit çalışmaları başladı. Çalışmalar esnasında çay bahçelerinde mahsur kalan 8 kişi kurtarıldı. Kentin 5 ilçesinde ve toplamda ise 35 noktasında hheyelan tespit edildi. 

Okulun Bahçe Duvarı Yıkıldı

rize okul

Hasar tespit çalışmaları devam ederken bir okulun bahçesindeki asfalt zeminin kaydığı belirlendi. Olulun bahçe asfalt zemininin komple heyelanla kayması oldukça korkunç bir görüntü ortaya çıkarırken bölgedeki kişiler "Yağmur devam etseydi bundan çok daha kötü sonuçlar ortaya çıkardı" şeklinde açıklamalarda bulundular.

Bazı Dereler Taştı

Dün öğle saatlerinde başlayarak akşam saatlerinde ise etkisini tamamen artıran sağanak yağış 8 saatte metrekareye 123 kilogram su düşmesine neden oldu. Yağış sonrasında bazı derelerin taştığı belirlendi. İkizdere, Çayeli, Güneysu ve Kalkandere'de gibi yerlerde heyelanlar oluşurken ekipler, hasarın oluştuğu noktalarda iş makineleri ile toprakla dolan alanları temizlemeye başladı.

AFAD Tarafından Kurtarıldılar

afad

Aşırı yağış ve heyelan nedeniyle herhangi bir can kaybı yaşanmazken Kurtes Deresi'nin taşması sonucu çay bahçesinde mahsur kalan kişiler AFAD ekiplerince kurtarıldı. Yaklaşık 40 dakika süren bir çalışma sonrasında çay bahçesine kurulan makaralı halat sistemi ile mahsur kalan 6 kişi debisi yükselen dere üzerinden çekilerek güvenli bir noktaya alındılar.