Yemek yapmak için kullanmış olduğumuz ocaklarımızın temizliği belki de mutfak temizliği konusunda bizi en çok zorlayan alanlardan birisi olabilir. Hele ki bir de kuruyan yemek lekeleri varsa işimiz gerçekten daha da zorlaşır. Özellikle ocak başlarının yeterince parlamıyor oluşu birçoğumuzun karşılaştığı sorunların başında gelir. Peki ama pratik bir şekilde ocak temizliği için neler yapabiliriz? Ocak temizliği yaparken ocak başlarının parlamasını nasıl sağlayabiliriz. İşte sizler için ocaklarınızda kullanabileceğiniz oldukça pratik ve kolay temizlik yöntemleri ve detaylar!

Ocak Temizliğinde Kolaylaştırıcı Yöntemler

Ocaklarımızı temizlerken belki de en çok zorlandığımız alan ocak gözlerinin parlatılması ve temizliğidir. Bunun için deneyebileceğiniz yöntemlerden birisi ocak gözlerini kaynar suda bekletmek. Mükemmel bir sonuç için öncelikle ocak gözlerinizi 5 dakika kadar kaynar suda beklettikten sonra suyun içine yağ çöz döküp bir miktar daha bekleterek bol suyla yıkayabilirsiniz.

Bunun yanı sıra bir başka yöntem olarak ocağınızın metal gözlerini sirkeli sıcak suya koyarak 1 gece boyunca bekletin. Bu şekilde ocak gözlerinizi parlatmanın yanı sıra dezenfektelerini de sağlamış olacaksınız. Yine bir diğer yöntem olarak da ocak gözlerini parlatmak için sabun kullanabilirsiniz. Sabun sayesinde pırıl pırıl ocak gözleri elde edebilir ve ocağınızın ışıl ışıl olmasını sağlayabilirsiniz. Bunun için öncelikle bir sabunu rendeleyelim ve ardından bir kabın içine koyalım. Akabinde bir miktar kaynar suyu sabunun üzerine dökelim ve ocak gözlerimizi de içine atalım. Ocak gözlerini 2 saat kadar beklettikten sonra sabunlu sudan çıkartalım. Aradaki farkı gördüğünüzde gözlerinize inanamayacaksınız.

Sütyen Kullananlar Dikkat! Bilim Adamı Öyle Bir Şey Açıkladı ki... Sütyen Kullananlar Dikkat! Bilim Adamı Öyle Bir Şey Açıkladı ki...

Yağ Çözücü Karışım Tarifi

Ocaklarınızın temizliğinde kullanabileceğiniz birçok yağ çözücü çeşidi bulunuyor elbette. Ancak kendi yağ çözücünüzü kendiniz yapmak isterseniz bu durumda aşağıdaki tarifi uygulayabilirsiniz.

  • 2 çay kaşığı kadar Cif
  • 2 çay kaşığı kadar bulaşık deterjanı
  • 1 çay kaşığı kireç çözücü veya sirke ( Eğer lekeniz çok yoğunsa 3 çay kaşığı da koyabilirsiniz.)

Tüm bu malzemeleri karıştırdıktan sonra ocağınızı detaylı bir şekilde silmeye başlayabilirsiniz. Ancak bunun için ayrıca 2 adet eldiven, 1 adet çelik bulaşık teli ve 1 adet de mikro fiber beze ihtiyacınız olacak. Şimdiden kolay gelsin.