Ülkemizin mega kenti olan İstanbul'un en büyük problemi nedir sorusu belki de tüm İstanbullular için ulaşım olarak cevap bulabilir. Türkiye'nin en gelişmiş ulaşım hattının bulunduğu kentin nüfus yoğunluğu ve dinamiği nedeniyle bir türlü tam olarak çözülemeyen ulaşım sorunu için hemen her gün yeni bir alternatif çözüm yolu uygulamaya giriyor. Bu alternatiflerden birisi ise dolmuşların taksiye dönüşmesi olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle taksicilerin kısa mesafede yolcu almak istememeleri, turistlerden daha fazla ücret talep edebiliyor olmaları ve turist öncelikli çalışmaya ağırlık vermelerine dair artan şikayetler İBB'yi harekete geçirdi. Bu şekilde harekete geçen İBB, dolmuş ve minibüslerin dönüştürülmesi kararını aldı. Tam olarak bin 803 minibüs ve 322 taksi dolmuşun taksiye dönüştürülmesi için başvurular ise bugün itibariyle alınmaya başladı. Noter çekilişi yapılacak hatların minibüsleri içinse son başvuru tarihi 17 Şubat olarak belirlendi. Noter çekilişine gerek olmayan minibüslerin son başvuru tarihi de 1 Mart 2023 olarak belirlendi. İşte detaylar!

Aracını Taksiye Dönüştürmek İsteyenlere Müjde!

Aracını taksiye dönüştürmek isteyenler için başvuru şartları ve başvuru tarihleri İBB tarafından belirlendi. Buna göre bu kişilerin başvuruları İBB Toplu Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğünün Bakırköy ve Kartal'daki birimlerinden bugün itibariyle alınmaya başlandı. Noter çekilişi yapılacak olan hatlardaki minibüsler için son başvuru tarihi ise 17 Şubat 2023 olarak saptandı. Eğer hattın tamamı dönüştürülecekse yani noter çekilişi yapılmasına gerek olmayan araçların ve taksi dolmuşların başvuru tarihi ise 1 Mart 2023 olarak belirlendi. Araçlarını bu şekilde taksiye dönüştürmek isteyen minibüs sahiplerinin bu tarihler itibariyle belirlenen yerlere başvurularını gerçekleştirmeleri gerekiyor.

Van'da Yaşayan 9 Yaşındaki Mete Durna, Köpek Saldırısı Sonucu Hayatını Kaybetti! Van'da Yaşayan 9 Yaşındaki Mete Durna, Köpek Saldırısı Sonucu Hayatını Kaybetti!

Taksi İhtiyacı Her Geçen Gün Artıyordu

İstanbul'da çeşitli nedenlerden dolayı taksi ihtiyacının sürekli artıyor olmasından kaynaklanan nedenlerle İBB birçok minibüs için taksi olma avantajını başlatmış durumda. Bu konuda başvuru yapmak için gelen vatandaşlardan İbrahim Çetin de bu konuya vurgu yaparak, 'Bu dönüşüm gerçekten iyi oldu. Minibüsler açısından iyi oldu, çalışmayan hatlar vardı İstanbul'da. Dolmuşlar aynı şekilde onlar da çalışmıyordu, zaten çalışan dönüşüme girmez. İstanbul'da taksi ihtiyacı vardı, her gün sıkıntıları görüyoruz, taksi bulunmuyor. Aile taksisi çıktı 8+1, gerçekten çok güzel bir şey, ailesi ile binebilecek insanlar. Güzel bir şey oldu. Başvuru için geldik, biz de başvuracağız. Yeşilköy -  Taksim dolmuş hattımız vardı, komple kapandı. Geldik müracaat edeceğiz.' dedi.