Türkiye'nin en yoğun havalimanlarından birisi olan Sabiha Gökçen Havalimanı'nda patlayan bir doğalgaz borusu nedeniyle uçuşlar tedbiren durduruldu. Tam 1,5 saat boyunca duran uçuşlar esnasında birçok kişi havalimanında beklemek durumunda kaldı. İstanbul Tuzla'da Tepeören mevkinde yapılmakta olan çalışmalar esnasında doğalgaz borusunun patlamasının neden olduğu bu aksamadan birçok uçuş etkilendi. Bu nedenle tedbiren durdurulan uçuşlar ise bir buçuk saat sonra yeniden başladı. İşte haberin detayları!

Nusret, Maçka'daki Park Hyatt Oteli İçin Tanıtım Videosu Yayınladı, Gözlükle Duşa Girdi! Nusret, Maçka'daki Park Hyatt Oteli İçin Tanıtım Videosu Yayınladı, Gözlükle Duşa Girdi!

Doğalgaz Borusu Patladı

İstanbul Tuzla Tepeören mevkiinde doğalgaz borusunun patlaması sonucunda bölge ile birlikte Sabiha Gökçen Havalimanındaki uçuşlar da etkilendi. Patlamanın ardından alınan tedbirler sonucunda Sabiha Gökçen Havalimanı'nda uçuşlar yaklaşık olarak 1 buçuk saat kadar durduruldu. İstanbul Tuzla Tepeören mevkiinde yapılan doğalgaz hattı çalışmaları esnasında zarar görmüş olan bir borudan gaz sızıntısı olmaya başladı. Söz konusu gaz sızıntısının ardından bölgede geniş çaplı önlemler alındı. Alınan önlemlerin arasında Sabiha Gökçen Havalimanı da bulunuyordu ve bu nedenle tedbir amacıyla uçuşlar bir buçuk saat kadar ara verilmek zorunda kalındı. Havalimanının uçuş trafiğine kapatılması ile birlikte iniş için alçalan uçaklar Sabiha Gökçen Havalimanından İstanbul Havalimanı'na yönlendirildi. Yaklaşık olarak saat 13.00 sıralarında durdurulan uçuşların yeniden normale dönmesi ise 14.25'i buldu.

Uçaklar İstanbul Havalimanı'na Yönlendirildi

Edinilen bilgiye göre, İstanbul Tuzla Tepeören'de yapılmakta olan doğalgaz hattındaki çalışma sırasında zarar gören borudan gaz sızıntısı meydana geldi. Tuzla'nın Tepeören mevkisinde bulunan Ebubekir Caddesi’ndeki boş arazide bir vatandaşın zemin etüdü çalışması sırasında doğal gaz borusunun zarar görmesi sonucu gaz sızıntısı meydana geldi. Gaz sızıntısının ardından yetkililere haber verilmesi üzerine bölgeye hızlı bir şekilde BOTAŞ, İGDAŞ, belediye ve polis ekipleri sevk edildi. Emniyet güçleri çevrede güvenlik önlemleri alırken, BOTAŞ ve İGDAŞ ekipleri ise zarar gören doğal gaz boru hattında çalışma başlattı. Gaz sızıntısının yaşandığı doğal gaz boru hattında çalışmalar sürerken bölgede geniş çaplı önlemler alınırken bir önlem de Sabiha Gökçen Havalimanında alındı. Bu kapsamda havalimanındaki uçakların uçuşları saat 13.05’ten itibaren tedbir amacıyla durduruldu. Bu esnada yakıt ikmali nedeniyle iniş talebinde bulunan 4 uçaktan 3’ü ise İstanbul Havalimanı’na yönlendirildi. Tedbir amacıyla bir süre uçuş operasyonları durdurulan Sabiha Gökçen Havalimanı’nda uçak iniş ve kalkışları ise bir buçuk saatlik önlemin ardından yeniden başladı.