Hem lezzetli, hem bereketli ve hem de oldukça uygun maliyetli bir börek yapmaya ne dersiniz? Misafiriniz geleceği zaman, çayın yanına atıştırmalık istediğinizde ya da çocuklarınıza okul sonrası bir sürpriz yapmayı planladığınızda kıymalı top börekleri rahatlıkla yapabilirsiniz. Böreğinizi kıymalı yapabileceğiniz gibi arzu ettiğiniz farklı malzemelerle de yapabilirsiniz. Hatta dilerseniz biraz bolca yapıp buzluğa atabilir ve acil ihtiyacınız olduğu zamanlarda çıkarıp pişirebilirsiniz. İşte sizler için yalnızca 2 yufkadan 32 tane çıkartabileceğiniz kıymalı top börek tarifi, gerekli malzemeler ve tarifin uygulanış şekline dair detaylar!

Kıymalı Top Börek İçin Gerekli Malzemeler

Kıymalı top böreğimizin yapım aşamalarına geçmeden önce tarifimiz için ihtiyacımız olan malzemeleri hazırlamakta fayda var. Bunun için gerekli olan malzemeler şu şekilde:

Sadece Borcam Kullanarak Birbirinden Güzel Tatlılar Yapabilirsiniz, Sadece 15 Dakikaya İhtiyacınız Var! Sadece Borcam Kullanarak Birbirinden Güzel Tatlılar Yapabilirsiniz, Sadece 15 Dakikaya İhtiyacınız Var!
  • 2 adet yufka

İç harcı;

  • 200 gr kıyma
  • 1 kuru soğan
  • Tuz
  • Karabiber
  • 3-4 yemek kaşığı sıvıyağ

Sosu için

  • 3 yumurta
  • 1 su bardağı süt
  • Yarım su bardağı sıvıyağ
  • Az miktarda tuz

Tüm bu malzemeleri hazırladıktan sonra artık yavaş yavaş böreğimizin yapımına başlayabiliriz.

Top Börek Tarifinin Uygulanışı

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz malzemeleri hazırladıktan sonra artık tarifimizin uygulanışına başlayabiliriz. Bunun için öncelikle böreğimiz için oldukça önemli olan sosumuzu hazırlamaya başlayalım. Bunun için öncelikle derin bir karıştırma kabı içerisine yumurta, süt, sıvıyağ ve mir miktar da tuzumuzu ekleyerek iyice çırpalım. Tüm bu malzemeleri homojen bir şekilde karıştırdıktan sonra yufkalarımızdan birisini alarak tezgaha yayalım ve yufkanın yarısını güzelce soslayalım. Ardından yufkanın diğer yarısını da üzerine kapatalım ve yeniden soslayalım. Akabinde yufkamızı 16 üçgen yufkamızı 16 eşit üçgen parçaya bölelim. Diğer yandan bir tavada iç harcımızı hazırlayalım. Tavamıza yağımızı koyduktan sonra küp küp doğramış olduğumuz soğanlarımızı koyalım ve kavuralım. Soğanlarımız kavrulmak üzereyken kıymamızı da ekleyelim ve sürekli olarak karıştıralım. Kıyma ve soğanlarımızı sürekli olarak karıştırdıktan sonra tuz ve karabiberimizi de ekleyerek tavamızı ocaktan alalım. İç harcımızı güzel bir şekilde üçgen yufka parçalarımıza pay ettikten sonra yufkalarımızı gelişi güzel yuvarlayarak hazırladığımız sosa batıralım ve galeta ununa bulayalım. Sonra top top olan yufkalarımızı fırın tepsimize dizelim ve 180 derecede kızarana kadar pişirelim. Afiyet olsun!