Türk mutfağında hamur işlerinin yeri gerçekten de bir ayrıdır. Hamur işleri içinde de pişinin yeri. Annelerimizin yaptığı o sıcacık mis kokulu pişileri hangimiz özlemiyoruz ki? Ama pişi yaparken hamurun mayasıydı dinlenmesiydi derken koşturmacalar içinde bunca zaman kaybetmek istemiyor olabilirsiniz. İşte bunun için sizlere 15 dakikada hazırlayabileceğiniz 5 dakikada da pişirebileceğiniz pratik bir pişi tarifi vereceğiz. Hem de az malzeme ile. İşte çok vakti olmayan pişi severler için 3 malzemeli ve mayasız pişi tarifi!

Mayasız Pişi İçin Gerekli Malzemeler

Yalnızca 3 malzeme ile ve kısacık bir süre içerisinde mayasız pişi yapmak istiyorsanız, işe şu malzemeleri hazırlayarak başlayalım:

Amerikan Güreşinin Efsanelerinden Hulk Hogan Artık Sadece Koltuk Değnekleriyle Yürüyebiliyor! Amerikan Güreşinin Efsanelerinden Hulk Hogan Artık Sadece Koltuk Değnekleriyle Yürüyebiliyor!
  • 1 su bardağı kadar yoğurt
  • 2 su bardağı kadar un
  • 1 paket kabartma tozu
  • Kızartmak için yeteri miktarda sıvı yağ

Çocukluğunuzun mis kokulu pişilerinden yapmak için gerekli olan malzemeler yalnızca bu kadar. Şimdi sıra pişimizin yapım aşamasında.

Mayasız Pişi Yapım Aşamaları

Yukarıda vermiş olduğumuz malzemelerimizi hazırladıktan sonra sıra geldi 3 malzemeli ve mayasız pişimizi yapmaya. Bunun için öncelikle derin bir karıştırma kabının içerisine 1 su bardağı yoğurdumuzu koyalım. Ardından yoğundun üzerine kabartma tozumuzla birlikte unumuzu da ekleyelim. Ancak unu eklerken bir defada değil, elimizle yoğurdu karıştırırken yavaş yavaş ekleyelim. Unu eklerken bir yandan da yoğurmayı ihmal etmeyelim. Ele yapışmayan bir kıvama gelene kadar un eklemeye ve yoğurmaya devam edelim.

Hamurumuz ele yapışmayan bir kıvama geldikten sonra hamurumuzu unlamış olduğumuz tezgahımızın üzerine alarak merdane yardımıyla 1 cm kalınlığına gelene kadar açalım. Ardından bir su bardağı yardımıyla bardağın ağzı ile hamurdan daireler keselim. Kesmiş olduğumuz yuvarlak hamur parçalarının kenarına bir parça beyaz peynir ya da kaşar peyniri koyarak hamuru D şeklinde sıkıca kapatalım. Kapattığımız hamuru açılmaması için uçlarından elimizle iyice bastıralım.

Tüm bu aşamaları yaparken bir yandan ocağımıza kızartma tavamızın içine yeteri miktarda yağ koyarak kızdıralım. Yeterince kızan yağın içerisine pişilerimizi atarak önlü arkalı olacak şekilde iki yönlü olarak pişirelim. Pişilerimiz piştikten sonra bir süre kağıt havlu serdiğimiz bir tabakta yağını süzdürerek servis edelim.

Afiyet olsun!