Sosyal Medyada Gündem Olan ve "Bilecikli Targeryan" Olarak Anılan Melek Mızrak Subaşı: "Cumhuriyet Kadınlarının..." Sosyal Medyada Gündem Olan ve "Bilecikli Targeryan" Olarak Anılan Melek Mızrak Subaşı: "Cumhuriyet Kadınlarının..."

Canınız tatlı ama hafif bir atıştırmalık çektiğinde belki de ilk aklınıza gelen seçeneklerden birisi kurabiye olsa gerek. Çaya ya da kahveye bir arkadaşını geleceği zaman, kendinize ya da sevdiklerinize tatlı bir sürpriz yapmak istediğinizde ya da yalnızca kendinizi mükemmel bir kurabiye ile ödüllendirmek istediğinizde yalnızca dört malzeme ile yapabileceğiniz bir kurabiye tarifi önerebiliriz. Pastanelerin ve kahve dükkanlarının vazgeçilmez kurabiyelerinden olan coco kurabiye yapmaya ne dersiniz? İşte sizler için yalnızca dört malzeme ile yapabileceğiniz, yapımı ise son derece basit ve pratik olan coco kurabiye için gerekli olan malzemeler, yapım aşamaları ve püf noktaları!

Yalnızca Dört Malzeme ile Coco Kurabiye Tarifi İçin Malzemeler

Bugün sizler için hemen hemen her evde bulunan malzemelerle yapılabilecek son derece basit ve pratik bir coco kurabiye tarifinden bahsedeceğiz. Bunun için öncelikle ihtiyacımız olan malzemelerden bahsederek işe başlayalım. Coco kurabiyemiz için gerekli olan malzemeler şu şekilde:

  • 1 su bardağından 2 parmak eksik hindistan cevizi
  • 1 adet yumurta akı
  • 1 su bardağı burçak bisküvi
  • Yarım su bardağı pudra şekeri

Üzeri için;

  • Çikolata

Coco Kurabiye Tarifi

Tüm bu malzemeleri hazırladıktan sonra ise artık sıra geldi dört malzemeli kurabiye tarifimizin yapım aşamaları ve püf noktalarını açıklamaya. Bunun için öncelikle kurabiye için vermiş olduğumuz tüm malzemeleri derin bir karıştırma kabının içerisine koyalım ve karıştırarak yoğurun. Ardından hamurumuz yeterince kıvam alıp kurabiye kıvamına geldikten sonra hamurdan ceviz büyüklüğünde parçalar alalım ve bu parçaları avuç içimiz yardımıyla yuvarlayalım. Sonrasında ise fırın tepsimize bir yağlı kağıt serelim ve yuvarlamış olduğumuz kurabiye hamurlarını yağlı kağıt sermiş olduğumuz fırın tepsisine dizelim. Bu işlemden sonra ise önceden ısıtılmış 170 derece fırında yaklaşık olarak 7 dakika kadar kontrollü bir şekilde kurabiyelerimizi pişirelim. Kurabiyelerimizi fırından ilk çıkardığımızda yumuşak olmaları doğal. Ancak soğudukça ve durdukça sertleşecekler. Akabinde çikolatamızı alalım ve bir kap içerisine sıcak su koyarak benmari usulü eritelim. Bu aşamada sevdiğiniz çikolataları tercih edebilirsiniz. Sütlü, karamelli ya da bitter çikolata tercihi tamamen sizin damak tadınıza bağlı olarak değişebilir. in. Ben karamelli çikolata kullandım. Son olarak kurabiyelerin üzerlerini çikolataya batıralım.

Afiyet olsun