Yaşanan hayat pahalılığı sürecinde, dar gelirli kesim giderek daha fazla yoksullaşıyor. Günümüz ekonomik şartlarında, özellikle çocuklu aileler çok daha büyük sıkıntılar çekiyorlar. Okul öncesi çağda ve hatta okul çağında çocukları olan ailelerde, hayat pahalılığının etkileri çok daha şiddetli şekilde hissediliyor. Bu çerçevede Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, çeşitli destekleri dar gelirli ve ihtiyaç sahibi ailelere ulaştırmak için yoğun çaba sarf ediyor. Bakanlık tarafından okul öncesine de genişletilen Çocuklu aileler sosyal yardımı, 500 TL ile 900 TL arasında ödeniyor. İhtiyaç sahiplerinin belirlenmesi, başvuruların Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı aracılığıyla yapılıyor.

Çocuklu Ailelere Sosyal Yardım Başvurusu Nasıl Yapılıyor?

Daha önceki yıllarda, ilkokul çağından başlayarak, her seviyede öğrencilere verilen çocuk yardımının kapsamı da genişletildi. Şu anda okul öncesi ve okul çağında her seviyede öğrenci çocuk sahibi dar gelirli aileler bu düzenli destekten faydalanabiliyor. Başvurular Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlükleri aracılığıyla yapılıyor. Müdürlüklerden alınan başvuru formunu doldurarak, illerde valilik, ilçelerde kaymakamlıklar içerisinde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına teslim ediyorsunuz. Vakıf gerekli araştırmayı yaparak koşulları sağladığınızı belirlediğinde, başvuru sahibiyle iletişim kuruluyor. Bu aşama sonrasında ödemeleriniz her ay hesaplarınıza yapılıyor.

Bu Coinleri Almayanlar Çok Üzülecek, Yatırım Uzmanları x50 Yapma Potansiyeli Olan Coinleri Tek Tek Açıkladı! Bu Coinleri Almayanlar Çok Üzülecek, Yatırım Uzmanları x50 Yapma Potansiyeli Olan Coinleri Tek Tek Açıkladı!

Çocuklu Aile Desteği Ne Kadar?

Dar gelirli ve ihtiyaç sahibi çocuklu ailelere verilen destek, çocuk sayısı ve öğretim aldığı okul seviyesine göre değişiyor. Buna göre, okul öncesi çocuklar için 500 TL, ilköğretim düzeyinde okuyan çocuğu olanlara 750 TL, ortaokul seviyesinde okuyan çocuğu olanlara 800 TL ve Üniversite seviyesinde öğrenim gören çocuğu olanlara 900 TL olarak destek veriliyor.

Ödemeler ihtiyaç sahibi olarak tespit edilmeniz durumunda, düzenli olarak hesaplarınıza yapılıyor. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından bu konuda geniş bir kaynak ayırılıyor. Destekten yararlanan çocuk sayısı giderek artıyor. Eğitimde fırsat eşitliği oluşturmak için verilen destekler, aile bütçelerine hatırı sayılır bir katkı oluşturuyor. Okul öncesi veya okul çağında çocuğu olanların mutlaka bu destekten faydalanmasını tavsiye ediyoruz. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları’ na başvurarak, destekten nasıl faydalanabileceğinizi de öğrenebilirsiniz.