İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer tarafından, belediyeciliğin daha fazla kamusal işleve sahip olabilmesine yönelik titiz bir yaklaşım sergileniyor. Bu kapsamda birçok yeni uygulama ve proje hayata geçiriliyor. Yakın zamanda başlatılan “Sanat Durakları” öncelikle İzmirliler olmak üzere, tüm Türkiye tarafından dikkati çeken özel bir belediyecilik hizmeti olarak gündeme taşındı.

Şimdilik İzmir’ in 10 noktasında faaliyete geçirilen sanat duraklarında, İzmirim kart sahipleri sanatın en güçlü dallarından olan edebiyatın özel örneklerini ücretsiz olarak alabiliyor. Günümüz yaşam tarzında, özellikle büyükşehirler gibi merkezi yerleşim birimlerinde, en uzun süreler toplu taşıma araçlarında yapılan yolculuklarda geçiyor. Bu yolculukların sanatla renklendirilerek değerlendirilmesine öncü olan bu proje, hem İzmirlilerden hem de Türkiye genelinden büyük ilgi ve takdir topladı.

Yapı Kredi Müşterilerinin Dikkatine! Evinize Su, Elektrik, Doğalgaz Faturası Geliyorsa Hemen 150 TL Alabilirsiniz Yapı Kredi Müşterilerinin Dikkatine! Evinize Su, Elektrik, Doğalgaz Faturası Geliyorsa Hemen 150 TL Alabilirsiniz

İzmirim Kartla Ücretsiz

Sanat duraklarında bulunan Kiosklarda, yüzlerce kısa öykü ve şiir toplu taşımayı kullanan herkese ücretsiz olarak sunuluyor. Şu anda Orhan Veli Kanık, Sait Faik Abasıyanık gibi edebiyatımızın güçlü kalemlerinin eserlerinin de dahil olduğu yüzlerce eser ücretsiz olarak kullanıma sunulmuş durumda. Ayrıca daha önce gerçekleştirilen kısa öykü yarışmasına katılmış yüzlerce amatör eser de İzmirlilere sunulmuş durumda.

İzmirlilerden gelen tepkinin olumlu olması sonrasında, projenin kapsamı kısa süre içerisinde genişletilecek ve çok sayıda yeni sanat durağı kullanıma açılacak. Aynı zamanda Ocak 2023 tarihine kadar süren yeni bir kısa öykü yarışması da İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştiriliyor. Bu yarışma ya katılan öykülerde sanat durağı edebiyat arşivine eklenerek, İzmirlilerin sanatla sürekli güncel bir şekilde iç içe olması sağlanacak.

Sanat Durakları İzmirlilerden Büyük İlgi Görüyor

İzmirliler Sanat Duraklarından İzmirim Kart kullanarak ücretsiz olarak faydalandığı şiirler ve öykülere büyük ilgi gösteriyor. Arşivde bulunan eserler, her gün binlerce İzmirli tarafından satın alınıyor ve yolculuklar sırasında sanata zaman ayrılmış oluyor.

Şiir ve öyküler arasında yapılan seçimlerin birbirine çok yakın olduğunun tespit edilmesi, aynı zamanda bundan sonrasında sunulacak edebiyat örnekleri için de önemli veriler oluşturuyor. İzmirlilerin ilgi gösterdiği edebiyat eserlerine göre daha yeni örneklerin arşive eklenmesi sağlanacak. Aynı zamanda sanat duraklarını zaman içerisinde, İzmir geneline yaymak için çalışmalar da süratle devam ediyor.