Çocuklarınıza okul dönüşü bir sürpriz yapmak istediğinizde, çaya bir misafir beklediğinizde ya da canınız aniden çilekli bir pasta istediğinde bu pastayı pratik bir şekilde elde etmek ister misiniz? Evet dediğinizi duyar gibi oluyorum. Birazdan bunun gibi durumlar için sizlere oldukça pratik bir çilekli pasta tarifi vereceğim. Hem de milyöf hamurumdan yapacağımız için ayrıca bir de hamurla uğraşmak zorunda da kalmayacağız. İşte sizler için milyöf hamurundan çilekli pasta tarifi ve detaylar!

Milyöf Hamurundan Pasta İçin Gerekli Malzemeler

Pratik bir çilekli pasta yapabilmek için öncelikle aşağıda bahsedeceğimiz tüm malzemeleri güzelce hazırlayalım. Milyöf hamurundan çilekli pasta için ihtiyacımız olan malzemeler şu şekilde:

  • 1 paket milföy hamuru
  • 100 gr ayıklanmış çilek
  • 500 gr süt
  • 1 paket krema (200ml)
  • 2 adet yumurtanın sarısı
  • Yarım su bardağı kadar şeker
  • 1 çay bardağı kadar ısır nişastası
  • Yarım çay bardağı kadar un
  • 1 paket vanilya
  • Üzerini süslemek için pudra şekeri

Çilekli Pasta Yapım Aşaması

Yukarıda saymış olduğumuz tüm malzemeleri hazırladıktan sonra şimdi sıra geldi milyöf hamurumuzdan çilekli pastamızı yapmaya. Birçok marka fırın ve pastanenin vazgeçilmez lezzetlerinden birisi olan bu pasta için evde yapacağınız bu tarifle artık fırına gitmeye ihtiyaç bile duymayacaksınız. Öncelikle milföy hamurumuzu oda sıcaklığına kadar getirerek üzerlerine çatal yardımıyla delikler açalım. Bu arada daha önceden 200 dereceye kadar ısıtmış olduğumuz fırınımıza koyarak hamurlarımızı 20 dakika kadar pişirelim. Böylelikle hamurlarımızın daha kabarık olmalarını sağlamış olacağız. Ardından bir peçete yardımı ile hamurların üzerlerine hafifçe bastırarak kabarıklıklarını giderelim.

Oğuzhan Uğur'un Mevzular Açık Mikrofon'a Tarikat Lideri Cübbeli Ahmet Hoca'yı Çağırması Olay Oldu! Oğuzhan Uğur'un Mevzular Açık Mikrofon'a Tarikat Lideri Cübbeli Ahmet Hoca'yı Çağırması Olay Oldu!

Hamurlarımızın her kare parçasını 2’ye keserek 12 dikdörtgen parça elde edelim. Bu işlemin ardından süt, krema ve şekerin yarısını ocakta ısıtarak şekerin erimesini sağlayalım. Diğer yandan yumurta sarıları ile şekerin kalanını çırpalım ve karışımın üzerine un ve nişastamızı azar azar ilave edelim. Koyu bir kıvam alan karışımın üzerine sıcak sütlü karışımı yavaş yavaş ilave edelim ve ocağa alarak muhallebi kıvamında pişirelim. Ocağımızı söndürdükten sonra vanilya ekleyip çırparak soğutalım. Milföy parçalarından ilkinin altına krema sürerek tabağa sabitleyelim. Sonra üzerine krema, çilek ve yeniden tekrar krema sürerek 2. milföyü yerleştirelim. Akabinde aynı işlemi tüm milföylere uyguladıktan sonra üzerlerine pudra şekeri serperek çilekle süsleyelim.