Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, herkesin merak ettiği aşılama konusunda alınana kararlara dair bir açıklama yaptı. Bakan Koca açıklamasında 4. doz aşının kimler için uygulanabileceğini ve bununla beraber aşılama yaşının kaça kadar indirileceğine dair bilgiler verdi.

Dünyanın En Ölümcül Doktoruyla Tanışın! Aynı Ameliyatta 3 Kişiyi Birden Öldürerek Tarihe Geçen En Tehlikeli Doktor Dünyanın En Ölümcül Doktoruyla Tanışın! Aynı Ameliyatta 3 Kişiyi Birden Öldürerek Tarihe Geçen En Tehlikeli Doktor

Hangi Aşıyı Olduğunuz Önemli

koca

Bakan Fahretti Koca, Twitter ehesabı üzerinden yapmış olduğu bir açıklama ile yurt dışına seyahat edecek olan vatandaşları uyardı. Koca, yaptığı açıklamasında bazı ülkelere yağılacak olan girişlerde aşı türünün hangisi olduğuna dikkat edildiğini vurguladı. Bu konu hakkında Koca, "İlgili ülke düzenlemelerine uymak üzere 2 doz mRNA aşısı olmayı talep eden kişiler için özel bir düzenleme yapılmıştır. Özel seyahat için talep edilmesi dışında ek bir aşı gerekliliği yoktur. Bugün itibarıyla 2 doz mRNA aşısı ya da 3 doz inaktif aşı olmuş kimsenin ek bir doz aşı olmasını gerektiren bir durum söz konusu değildir. Böyle bir tıbbi gereklilik de kesinlikle yoktur" dedi.

Kronik Hastalıkta Aşı 12 Yaşa İndi

biontech-1

Ayrıca koronavirüs aşısına ilişkin yapılan yeni düzenlemelerden bahseden Bakan Koca, şu an itibariyle tüm 15 yaş üstüne ve kronik hastalığı olan 12 yaş üstüne aşı hakkı tanımlandığını söyledi. Bunun yano sora PCR Pozitifliği sonrası aşı uygulaması 3 aydan 1 aya çekilirken, 4. dozların 3. dozdan 21 gün sonrasına tanımlandığını da duyurdu. Bakan Koca bu konuda da, "4. Dozlar yurt dışına çıkışta 2 doz BioNTech isteyen ülkeler olması nedeniyle, 2 doz Sinovac üzerine 1 doz BioNTech yaptıranlara tercihen 4. hak verildi" dedi.