Yüz yüze eğitime devam edilirken vaka sayılarında yaşanan artışlar gözleri bugün toplanacak olan Bilim Kurulu toplantısına çevirdi. Acaba okullar kapanacak mı?

Koronavirüs Pandemi’si nedeniyle yüz yüze eğitime verilen aranın ardından öğrenciler bu eğitim öğretim yılına okullarında başladılar. Pandemi tedbirlerinde yapılan değişiklikle yüz yüze eğitimin yeniden başlamasının ardından geçen süre içerisinde ise vaka sayılarındaki artış maalesef devam ediyor. Artışlar nedeni ile de herkesin gözü bugün toplanacak olan Bilim Kurulu Toplantısı’nda.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan İpuçları

OKUL

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında yapılacak olan Bilim Kurulu toplantısı bugün önemli sonuçlar ortaya çıkarabilir. Toplantının gündeminde aşılama çalışmaları ve yeniden kapanmaya dair konular olduğu düşünülüyor. Cumhurbaşkanlığı Kabinesi Toplantısı'nın ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Koca, mevcut vaka sayılarında okulların etkisinin olduğunu ifade ederek şunları söyledi: "Okulların son üç hafta açık kalmasıyla 0-17 yaş arası vaka sayısı bir kat daha arttı. Ortalama aktif vakamız şu an 400 bin. Dörtte biri 0-17 yaş grubunda. Yüzde 25 oranında. Daha önce yüzde 10-11 oranındaydı. Bu vaka sayılarındaki artış hastane yatışına yüzde 10 yansıdı. Yoğun bakım ve entübe sayılarına yansımadı. Dolayısıyla bu anlamda tedirgin olabilecek bir durum yok. Yakından takip ediyoruz. Bilim Kurulu ve Sağlık Bakanlığı olarak ikili ve hafta sonu eğitim dahil olmak üzere bütün alternatiflerin denenmesini ve her haliyle okulların açık kalmasını düşünüyoruz. Sadece Milli Eğitim Bakanlığı okulları değil üniversite eğitimi için de aynı şekilde düşünüyoruz."

Sadece 2 Yufka Kullanarak 32 Tane Börek Yapıyoruz, Az Malzemeyle Bir Tepsi Börek Çıkıyor! Sadece 2 Yufka Kullanarak 32 Tane Börek Yapıyoruz, Az Malzemeyle Bir Tepsi Börek Çıkıyor!

Hedef Okulları Kapatmamak

fahrettin koca-1

Yerli aşının da devreye girmesi ile birlikte önümüzdeki aylarda daha olumlu tabloların olacağına vurgu yapan Bakan Fahrettin Koca, kapanmaları gündeme almadıklarını belirterek “Yeni dönemde kapanmaları gündeme almak istemiyoruz. Yeni dönemi, kişisel tedbirlerin daha çok devreye girdiği, kişisel güvenlik çemberinin daha çok önemsendiği ve aşılamayı ön planda tuttuğumuz bir dönem olarak görüyoruz. Yeni dönemde kısıtlamaları gündeme almak istemiyoruz. Okullar da asla kapanmayacak olan kurumlar olacak. Yükseköğretim de buna dahil." Şeklinde açıklamalarda bulundu.