Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bugün 17:30’da Koronavirüs Bilim Kurulunun toplanacağını açıkladı. Video konferans yöntemi ile toplanacak olan kurulun görüşeceği konular ve aldığı kararların Bakan Koca tarafından yazılı bir şekilde açıklanacağı bekleniyor.

Son 24 Saatteki Durumumuz

fahrettin koca 1

Sağlık Bakanlığı tarafından ‘covid19.saglık.gov.tr’ adresinden yapılan paylaşımda Günlük Koronavirüs Tablosu açıklandı. Tabloya göre, son 24 saatte 359 bin 560 test yapıldığı ve 28 bin 662 kişinin testi pozitif çıktığı, 196 kişinin hayatını kaybettiği açıklandı. İyileşenlerin sayısı ise 28 bin 859 olarak açıklandı.

Aşılama Tablosunda İller

fahrettin koca-3

Orijinal Pizza Yemek İçin İtalya'ya Gitmenize Gerek Yok, Evimizde Aynısı Yapıyoruz! Orijinal Pizza Yemek İçin İtalya'ya Gitmenize Gerek Yok, Evimizde Aynısı Yapıyoruz!

18 yaş üstü nüfusta ikinci doz aşı uygulananların oranı yüzde 79,49 olurken, birinci doz aşı yapılanların oranı ise yüzde 89,73 olarak açıklandı. Verilere göre Türkiye'de bugüne kadar uygulanan aşı miktarı 117 milyon 723 bin 821 doza yükselmiş durumda. İller bazında değerlendirildiğinde ise 18 yaş üstünde en az iki doz aşı yaptıranların oranının en yüksek olduğu 10 il Ordu, Amasya, Muğla, Osmaniye, Kırklareli, Çanakkale, Eskişehir, Balıkesir, Zonguldak ve Edirne oldu. Ancak en az iki doz aşı uygulananların oranının en düşük olduğu iller ise Şanlıurfa, Batman, Diyarbakır, Siirt, Muş, Bingöl, Mardin, Bitlis, Ağrı ve Bayburt.

‘Başarı Ortak Sorumluluğa Bağlı’

salgın

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, kendi sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada salgınla mücadeleye değindi ve "Aktif vaka sayımız yaklaşık 450 bin 126. Testi pozitif çıkmış kişilerin, şikayetleri ne düzeyde olursa olsun, hastalığın yayılmasına izin vermemek için izolasyon koşullarına kesinlikle uymaları gerektiğini hatırlatmak istiyoruz. Salgınla mücadelede başarı ortak sorumluluğa bağlı." dedi.