Evde Yumuşatıcı Kullananlar Dikkat! Bunu Duyunca Bir Daha Eve Sokmayacaksınız... Evde Yumuşatıcı Kullananlar Dikkat! Bunu Duyunca Bir Daha Eve Sokmayacaksınız...

Domatesin bol, sağlıklı ve ekonomik olduğu dönem olan yaz ayları, salça yapımı için de en uygun zamanlardır. Hem bu nedenlerden dolayı hem de güneşten de yararlanmak için yaz ayları salça yapımı için en ideal aylardır. Ve bu zamanlarda tüm yıl yetecek salçamızı yaparak stoklamaya çalışırız. Ancak tabi buradaki en büyük sorunlardan birisi salçanın bozulmadan tüm yıl boyunca nasıl saklanacağı konusu. Bunun içinse elbette birçok pratik yöntem ve püf nokta bulunuyor. İşte salçalarınızı küflenmeden ve bozulmadan saklayabileceğiniz yöntemlerden bazıları!

Salçanın Küflenmemesi İçin Cam Kavanoz Şart

Salçalarınız yaptıktan sonra kaplara bölerken asla plastik materyaller kullanmamalısınız. Saçlanın uzun ömürlü bir şekilde bozulmadan kalabilmesi için cam kavanozlarda olmasını sağlamalısınız. Hatta marketlerden aldığınız teneke kutu salçaları da evde cam kavanozlara alırsanız salçanızın daha uzun ömürlü olmasını sağlayabilirsiniz. bu arada cam kavanozunuzu kapatırken de hava almayacak bir şekilde kapatmaya dikkat etmelisiniz.

Kavanozlarınızı Kuru, Serin ve Karanlık Bir Ortamda Saklayın

Salçalarınızı koymuş olduğunuz cam kavanozlarınızı muhafaza ettiğini yerin durumu da oldukça önemli. Salçalarınızın bozulmaması için onları kuru, serin ve karanlık bir ortamda muhafaza etmeniz gerekiyor.

Salçanın Üzerine Zeytinyağı Koyun

Salçaların küflenmemesi için bilinen en eski yöntemlerden birisi de kavanoza 2 parmak kadar zeytinyağı koymak. Bunu yaptığınız takdirde kavanozunuzun kapağından hava girmiş olsa bile zeytinyağı havanın salçanıza ulaşmasına izin vermeyecek ve daha uzun süre küflenmeden kalabilecek.

Salça Kavanozunuz Çok Büyükse Kaya Tuzu

Eğer salça kavanozunuz çok büyükse zeytinyağının yanı sıra kavanozunuza kaya tuzu da ekleyebilirsiniz. Bunun için öncelikle salçayı geniş bir tencereye alarak içine bir çay bardağı zeytinyağı koyalım. Ardından salçayı kısık ateşte bir süre karıştırarak kaynatalım ve bir yemek kaşığı kadar kaya tuzu ilave ederek ocağın altını kapatalım. Sonra da salçamızı cam kavanozlarına dağıtalım.

Salçayı Buz Kalıplarına Koyabilirsiniz

Salçanızın kullanımı açısından da bir pratiklik sağlamak açısından cam kavanozlara koymak yerine buz kalıplarına koyabilirsiniz. Böylelikle hem küflenmeden saklamasını sağladığınız gibi aynı zamanda yemeklerde de pratik bir şekilde buz kalıbından çıkartarak kullanabilirsiniz.