Coronavirüs’le mücadele kapsamında aşılar önemli bir yol kat edilmesini sağlamış olsa da maalesef salgın hala tüm hızıyla yayılmaya devam ediyor. Konuya dair Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sait Gönen, önemli açıklamalarda bulunurken, konuşmasında Pandemi’nin hala daha aktif bir şekilde devam ettiğinin altını çizdi.

Cerrahpaşa'da Son Durum

cerrahpaşa 1

Sadece Borcam Kullanarak Birbirinden Güzel Tatlılar Yapabilirsiniz, Sadece 15 Dakikaya İhtiyacınız Var! Sadece Borcam Kullanarak Birbirinden Güzel Tatlılar Yapabilirsiniz, Sadece 15 Dakikaya İhtiyacınız Var!

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sait Gönen, yapmış olduğu açıklamalarda an itibariyle Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde 11 yataklı erişkin yoğun bakım ünitesi, 25 yataklı çocuk yoğun bakım ünitesi ve 18 yataklı yenidoğan yoğun bakım ünitelerinin hizmete girdiği bilgisini verdi. Gönen aynı zamanda bazı illerde yoğun bakım doluluk oranlarının yüzde 100'e ulaştığını da ifade etti.

Yoğun Bakım Üniteleri Artıyor

yoğun bakım 2

Yoğun bakım ünitelerinin açılışında konuşan Rektör Prof. Dr. Nuri Aydın, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nin aktif yatak sayısı olarak İstanbul'daki en büyük pediatrik yoğun bakım ünitesi olduğuna değindi. Aydın Kovid 19 kapsamında ise; "Gördüğümüz ihtiyaca binaen yoğun bakım yataklarımızda peyderpey artışlar yaptık. Kovid-19'un yoğun olarak yaşandığı dönemde ihtiyaca binaen ameliyathanelerimiz geçici bir süre de olsa yoğun bakıma çevrildi ve bu ihtiyaç o dönemde karşılandı. Hiçbir hasta yoğun bakımsız kalmadı. Şu anda yoğun bakım kapasitesi olarak 48 erişkin yoğun bakım, 48 de pediatrik ve yenidoğan yoğun bakım yatağı olmak üzere 96 yoğun bakım yatağına sahibiz. Yaklaşık 900 küsür yatağın yüzde 11'i yoğun bakım yatağı haline gelmiş olacak ki bu oran ile bir üniversite hastanesi için ideal rakam da yakalanmış olacak" diye konuştu.