Evlerimizin ve odalarımızın vazgeçilmez tekstil ürünlerinden birisi olan tül perdelerimiz gerçekten de takıldığı an odaların atmosferini değiştiren materyaller arasında. Evi ev yapan tül perdelerimiz gerek işlevselliği ile gerekse de dekoratif görünümü ile son derece önemli. Ancak perdelere ilişkin en önemli sorunlarımızın başında kullanıldıkça o ilk günkü beyazlığını yitirmesi geliyor. Zamanla hem kullanımdan kaynaklı hem de yanlış yıkama uygulamalarından kaynaklı olarak sararan perdeler hepimiz için büyük can sıkıntısı. Ama çözümsüz bir durum değil neyse ki! İşte sizin için sararan tülleri beyazlatmanıza yardımcı olacak bazı yöntemler!

ABD'li Doktor Linda Kramer, 15 Dakikalığına "Öbür Dünyaya" Gittiğini İddia Etti, Gördüklerini Bir Bir Anlattı! ABD'li Doktor Linda Kramer, 15 Dakikalığına "Öbür Dünyaya" Gittiğini İddia Etti, Gördüklerini Bir Bir Anlattı!

Tüllerinizin Sararmasını Önlemek İçin

Eğer tülleriniz sararmışsa ve siz de bu durumdan şikayetçiyseniz biraz sonra sizler için sararan tül perdelerinizi yeniden beyazlatabilmeniz için bazı yöntemler söyleyeceğiz. Ancak bu yöntemlere geçmeden önce perdelerinizin sararmasını önlemek için alabileceğiniz bazı önlemlerden bahsedelim. Bunun için;

  • Tül perdelerinizin sararmalarını istemiyorsanız haftada bir defa vakumlu süpürge yardımıyla perdelerinizin tozunu alabilirsiniz.
  • Ayrıca perdelerinizi haftada bir defa havalandırmayı ihmal etmeyin
  • Perdelerinizi her altı ayda bir kuru temizlemeye verin veya elde kendiniz de yıkayabilirsiniz.
  • Perdelerinizi yıkadıktan sonra ütülemek istiyorsanız henüz nemliyken ütüleyin
  • Perdenizde lekeler bulunuyorsa onlar için buharlı el süpürgesi kullanın.
  • Perdelerinizi yıkadıktan sonra nemli bir şekilde asacaksanız pencerelerinizi tamamen kapatın ki içeriye toz girmesin ve perdelerinize yapılmasın.

Bu önlemler sayesinde perdelerinizi sararmadan daha uzun sürede kullanabilirsiniz.

Sararan Perdenizi Beyazlatmak İçin

Eğer ki perdeleriniz belli bir kullanım sonrasında sararmaya başlamışsa imdadınıza yetişecek en basit yöntemlerden birisi perdelerinizi tuzlu suya yatırmak. Bunun için yapmanız gereken tek şey perdenizi tamamen kapatacak şekilde bir kovaya ılık su doldurarak içine 5 - 6 yemek kaşığı kadar tuz eklemek. Ardından perdelerinizi bu suda sabaha kadar beklettikten sonra çamaşır makinenizde normal şekilde yıkayabilirsiniz.

Perdelerinizi beyazlatmanın bir diğer yolu ise kabartma tozu ve küp şeker yardımından geçiyor. Sararmış olan perdenizi çamaşır makinenize yerleştirin ve perde ile birlikte yıkama kazanına 5 adet küp şeker bırakın. Ardından makinenizin deterjan gözüne deterjanınızı koyduktan sonra üzerine bir paket kabartma tozunu da ekleyin ve yıkayın. Sonuca inanamayacaksınız.