dişGüzel, dopdolu bir gülümsemenin belki de en büyük düşmanlarının başında sararmış dişler geliyor. Birçoğumuzun maruz kalmış olduğu sararmış dişlerden kurtulabilmek içinse uygulayabileceğiniz oldukça basit yöntemler mevcut. İşte sizler için sararan dişleri beyazlatabilmek için evde uygulayabileceğiniz basit ve doğal yöntemlerden bazıları!

Kabartma Tozu ve Hidrojen Peroksit

Dişlerinizin sararmasını önlemek ya da sararan dişlerinizi beyazlatmak için kabartma tozu ve hidrojen peroksit içeren bir diş macunu kullanabilir ya da diş macununuzu bu malzemelerden kendiniz yapabilirsiniz. Bunun için 1 yemek kaşığı karbonatı 2 yemek kaşığı hidrojen peroksit ile karıştırarak macununuzu hazırlayabilirsiniz.

Çerkezköy Devlet Hastanesi'nde "Sahte Doktor"luk Yapan Ayşe Özkiraz'ın Tutukluluk Halinin Devamına Karar Verildi Çerkezköy Devlet Hastanesi'nde "Sahte Doktor"luk Yapan Ayşe Özkiraz'ın Tutukluluk Halinin Devamına Karar Verildi

Elma Sirkesi

Küçük miktarlarda kullanacağınız elma sirkesinin dişlerdeki lekelenmeyi azalttığı ve hatta dişlerde beyazlatıcı bir etkisinin olduğu bilinen bir gerçek. Ancak yine de bu yöntemi kullanırken sirkenin miktarını abartmamaya dikkat edin.

Çilek

Çilek, diş beyazlatma konusunda en etkili meyvelerin başında geliyor. Bunun için yapmanız gereken şey çileği ezerek püre kıvamına getirdikten sonra diş fırçanız yardımıyla dişlerinizi fırçalamak. Bu işlemi etkili hale getirmek için dişlerinizi düzenli olarak beş gün boyunca uygulayabilirsiniz.

Tarçın ve Adaçayı

Dişlerinizi beyazlatabilmek için bir diğer yöntem de tarçın ve ada çayından yararlanmak. Bunun için diş fırçanızın üzerine biraz tarçın ve biraz adaçayı serperek dişlerinizi fırçalayabilirsiniz. Bu yöntemi haftada en az 2 kere uygulayabilirsiniz.

Tur ve Sirke

Bir çay kaşığı tuz ile bir çay kaşığı sirkeyi iyice karıştırıp dişlerinizi bu karışım ile fırçalayabilirsiniz. Böylelikle hem dişlerinizi beyazlatır hem de diş etlerinizin daha sağlıklı olmasını sağlayabilirsiniz.

Dişlerin Sararma Nedenleri

Yaşlandıkça dişlerimizdeki beyaz mine tabakasının aşınmasından dolayı dişlerimiz beyazlığını kaybederek sararmaya başlar. Bunun yanı sıra tüketmiş olduğumuz bazı yiyecek ve içecekler de dişlerimizin sararmasına neden olabilir. Bunlardan bazıları; kahve, kırmızı şarap, pancar kökü, yaban mersini, tütün ve sigaradır. Bunun yanı sıra diş plakları da dişlerimizin sararmasının başlıca nedenleri arasındadır. Plak oluşumunu azaltmak içinse, şekerli ya da yüksek karbonhidratlı gıdalardan kaçınabilir, dişlerinizi düzenli olarak fırçalayabilir ve gargara kullanabilirsiniz. Bu şekilde plak oluşumundan kaynaklanan renk değişikliğini düzenli fırçalama ile azaltabilirsiniz.