Mutfaklarımızın vazgeçilmez eşyalarından birisi de cam bardaklarımız. Çay keyfimizi taçlandıran çay bardaklarının yanı sıra su bardaklarımız da günlük olarak çok sık kullandığımız eşyalarımız arasında yer alıyor. Ancak gerek aşırı kullanımdan kaynaklı olarak gerekse de çeşme sularındaki kireçten kaynaklı olarak cam bardaklarımızda bir süre sonra lekelenmeler oluşabiliyor. Peki ama böylesi bir durumda tek çare bu bardakları yenilemek mi? Birçok kişi bu durumla yüz yüze gelince üzülerek de olsa kendilerini bardaklarını yenilemek zorunda hissedebiliyorlar. İşte size bu gibi durumlar için uygulayabileceğiniz bardak parlatma yöntemlerinden bazıları!

Sosyal Medyada Gündem Olan ve "Bilecikli Targeryan" Olarak Anılan Melek Mızrak Subaşı: "Cumhuriyet Kadınlarının..." Sosyal Medyada Gündem Olan ve "Bilecikli Targeryan" Olarak Anılan Melek Mızrak Subaşı: "Cumhuriyet Kadınlarının..."

Lekeli Bardaklar İçin Çözüm Yöntemleri!

Lekelenen bardaklar hepimizin başına gelen ve hiç hoşlanmadığımız durumların başında geliyor. Bu sorunla baş edebilmek içinse uygulayabileceğiniz oldukça pratik yöntemler söz konusu. Bu yöntemlerin başında ise karbonat geliyor. Lekeli bardaklarınızı karbonatlı suda bekleterek bu sorunu pratik bir şekilde çözebilirsiniz. Bunun yanı sıra kaynatılmış limon tuzlu suyunun da etkili bir yöntem olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca sirke de kullanabileceğiniz bir diğer yöntem. Hatta sirke yalnızca bardaklarınızdaki lekeleri gidermekle kalmıyor, bununla birlikte bardaklarınızda istediğiniz hijyeni de elde edebilirsiniz.

Sirke ile Gelen Temizlik

Cam bardakların temizlenmesi ve hijyenlerinin sağlanması konusunda sirke büyük bir kolaylık sağlayan yöntemlerin arasında yer alıyor. Tüm bardakların temizliği önemlidir elbette. Ama cam bardaklardan ışıl ışıl bir görüntüyle su içmenin keyfini hiçbir şey veremez. Bu nedenle de bardakların matlaşmasının önüne geçmek son derece önemli. Cam bardakların bu şekilde parlamasını sağlayabilmek için yapabileceğiniz ilk uygulamanın başında sirke kullanımı geliyor. Bunun için bardaklarınızı yıkamadan önce bulaşık makinenizin parlatıcı gözüne bir miktar sirke ekleyebilirsiniz. Sirke ile yıkanan bardaklarınızın eskisine göre daha parlak olduğunu göreceksiniz. Eğer bardaklarınız makinenizden damla şeklinde lekelerle çıkıyorsa bu durum sularınızın kireçli olmasından kaynaklanır. Bu durumdan kurtulabilmek için de geniş bir yıkama kabına su doldurduktan sonra içine bir miktar sirke koyarak bardaklarınızı sirkeli suya yatırabilirsiniz. Bu şekilde eğer mümkünse bir gece bu suda bekletebilir ve ertesi gün bulaşıklarınızı makinenizde yıkayabilirsiniz. Makinenizin deterjan gözüne de sirke ve parlatıcı koymayı ihmal etmeyin.