Mutfaklarda sararan bardaklar çan sıkıcı olabilir. Ancak bardaklarınız sararır sararmaz umutsuzluğa kapılıp sakın bardaklarınızı atmaya kalkmayın. Çünkü mutfağınızdaki sararmış çay bardaklarınızı eski parlaklığına kavuşturabilmek için uygulayabileceğiniz oldukça basit yöntemler bulunuyor. İşte sizler için sararan bardaklarınızı parlatmak için uygulayabileceğiniz 3 basit pratik yöntem!

Deneyin, Bardaklarınızı Kurtarın!

Mutfaklarda sararan, kirli bir görünüm kazanan bardaklar can sıkıcıdır. Birçok kişi sararan bardaklarını çöpe atmayı tercih ediyor. Sararan çay bardaklarınızı atmanıza gerek yok, anlatacağımız 3 farklı yöntemle çay bardaklarınızı ilk günkü görünümüne, parlaklığına kavuşturmanız mümkün. Evinizde bulunan malzemelere göre en uygun yöntemi kullanarak çay bardaklarınız ve diğer bardaklarınızı parlatabilirsiniz.

Çamaşır Suyu Yöntemi

Sararan bardakları parlatmanın yollarından biri çamaşır suyu ile temizleme. Çamaşır suyu ile temizleme yöntemi, çamaşır suyunun kimyasal özelliğinden dolayı çok sık tercih edilmemeli, en az 3 aylık aralarla bu yöntem uygulanmalıdır. Çamaşır suyu ile bardakları parlatmak için, bir kap içerisine koyduğunuz çamaşır suyu içine çay bardaklarınızı yatırarak 3 saat bekletin. Çamaşır suyunda kirleri çözülen bardaklarınızı, bulaşık süngerinin sarı tarafıyla ovalayın ve bol su ile durulayın.

Karbonat Yöntemi

Bardaklardaki sarılıkları gidermenin bir diğer yöntemi de karbonat ile temizleme. Sirke ve su ile hazırlayacağınız karışımın içine bardaklarınızı yatırın ve 15 dakika bekletin. 15 dakikanın ardından bardakları karbonat ile ovalayın ve b şekilde bardakları bir gece boyunca bekletin. Ertesi gün bulaşık makinesinde yıkayın.

Sosyal Medyada Gündem Olan ve "Bilecikli Targeryan" Olarak Anılan Melek Mızrak Subaşı: "Cumhuriyet Kadınlarının..." Sosyal Medyada Gündem Olan ve "Bilecikli Targeryan" Olarak Anılan Melek Mızrak Subaşı: "Cumhuriyet Kadınlarının..."

Sirke Yöntemi

Sararan bardakları parlatmanın üçüncü yöntemi sirkeyle temizleme. Sirke asitli yapısı nedeniyle bardaklardaki kirleri ve sarılığı temizleme özelliğine sahip. Sararmış bardakları beyaz sirke ile ıslattıktan sonra içine bir miktar kaya tuzu ilave edin. Bu şekilde bardakları 5 saat kadar bekletin. Ardından bulaşık makinesinde ya da elde bol su ile durulayın.

Sirkenin birçok faydası olduğu gibi asitli olması sebebiyle bardaktaki kiri ve sarılığı da derinlemesine temizleme özelliğine sahiptir. Sararan bardakları beyaz sirke ile güzelce ıslattıktan sonra içine biraz kaya tuzu koyun ve 5 saat bekleyin. Daha sonra çamaşır makinesi ile veya elde bol su ile durulayın.

Siz de bu yöntemlerden birisini kullanarak sararan bardaklarınızı eski ışıltısına kavuşturabilirsiniz.