Yapı Kredi Müşterilerinin Dikkatine! Evinize Su, Elektrik, Doğalgaz Faturası Geliyorsa Hemen 150 TL Alabilirsiniz Yapı Kredi Müşterilerinin Dikkatine! Evinize Su, Elektrik, Doğalgaz Faturası Geliyorsa Hemen 150 TL Alabilirsiniz

İç hat uçuş sayısının artması, yeni açılan hava limanları gibi etkenlerle, hava yolu kullanım oranı da sürekli olarak artmaya devam ediyor. Bu çerçevede 9 yıl önce Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’ nın girişimleri sonucunda 2013 yılında başlatılan Tavan Fiyat uygulaması, özellikle bayram ve tatil dönemlerinde, uçak bileti fiyatlarının fahiş fiyatlarla satılmasını engellemeyi amaçlamıştı.

Uzun yıllardır başarıyla uygulanan Tavan Fiyat uygulaması, 2021 yılının son aylarında 499 TL olarak uygulanıyordu. Yılbaşında yapılan zamla birlikte Tavan Fiyat 599 liraya çıkarılmıştı. Tavan fiyat uygulamasında iç hatlarda satılacak bilet fiyatının, belirlenmiş bu fiyatın üzerinde olmaması sağlanıyor. Ancak yıl içerisinde yaşanan enflasyon artışı nedeniyle Haziran ayında Tavan Fiyat 999 liraya çıkarılarak, 1 yıl içerisinde 2 katından daha fazla artmıştı.

Uçak Biletlerinde Tavan Fiyat Değişti

Görülen lüzum üzerine, Tavan fiyat için 999 lira da yeterli görülmedi. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, tavan fiyatı 999 liradan, 1.150 liraya yükseltti. Böylece4 bu yıl içerisinde tavan fiyata 3. Defa artış uygulandı. Bugün itibariyle tüm havayolu şirketleri yeni tavan fiyat uygulamasıyla bilet satışına başladı.

Fiyat Bu Yıl 3. Defa Değişti

Tavan Fiyat uygulamasında 2022 yılı başında belirlenen tutar 599 liraydı. Ancak 3. Defa yapılan bu zamla birlikte artış 2 katından fazla oldu. Havayolu şirketleri, belirlenen yeni tavan fiyata paralel olarak, iç hat seferlerinde ekonomi sınıfı ve tek yön uçuşlarda, 1.150 liradan fazla bilet fiyatı uygulayamayacak. Hava trafiğinin yoğunlaştığı dönemlerde, hava yolu şirketlerinin yoğunluğa bağlı olarak fahiş fiyat uygulaması bu sayede mümkün olamıyor.

Yeni tava ücretle birlikte, busines sınıf hariç olmak üzere, ekonomi sınıfında 1.499 liradan daha fazla bilet ücreti uygulanamayacak. 2013 yılın uygulama ilk başlatıldığında, uygulanan tavan fiyat 299 liraydı. Yıllar içerisinde gerekli görüldüğü zamanlarda kademeli olarak artan tavan fiyat, bugünden itibaren 1.150 lira olacak.

İç hat uçuşların busines sınıfı olanlarıyla birlikte, dış hat uçuşlarda, tavan fiyat uygulaması bulunmuyor. Tavan fiyat uygulaması sadece iç hat seferlerinde, hava yolu şirketlerinin uymak zorunda olduğu bir uygulama.