Herkesin hayatında emeklilik oldukça önemli bir yere sahiptir. Yıllarca özveriyle sigortalı olarak çalıştıktan sonra emekli olabilmenin hayalini kuran sigortalılar için erken emeklilik ise diğer bir hedeftir. Erken yaşta emekli olmak isteyen kişiler, erken emekli olabileceği yöntemler konusunda araştırma yapıyor. Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK), o şartları yerine getirenlere erken emekli olabilme hakkı veriyor. Peki SGK’dan erken emekli nasıl olunabilir? Erken emeklilik yöntemleri nelerdir?

Cüzdanında ING Kartı Taşıyanların Dikkatine, 31 Mart Tarihine Kadar Başvuru Yaparsanız Anında İndirim Kazanacaksınız! Cüzdanında ING Kartı Taşıyanların Dikkatine, 31 Mart Tarihine Kadar Başvuru Yaparsanız Anında İndirim Kazanacaksınız!

SGK Doğum Borçlanması

Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK) tarafından kadın sigortalılara yönelik tanınmış olan doğum borçlanması hakkı erken emeklilik imkanı sağlıyor. Kadın sigortalılar, çalıştıkları dönemde doğum yapmaları durumunda çocuk başına 2 yıl borçlanma imkanına sahip olabiliyor. Doğum nedeniyle çalışamadıkları dönemleri borçlanarak, SGK emeklilik hesaplamasına dahil edebiliyor. Bu haktan her kadın sigortalı en fazla 3 çocuğa kadar yararlanabildiğinden toplamda 6 yıla kadar erken emeklilik alabiliyor.

SGK Askerlik Borçlanması

SGK tarafından erkek sigortalılara özel olarak tanınan erken emeklilik hakkı ise askerlik borçlanmasıdır. Erkek sigortalılar zorunlu vatani görevini ifa ettikleri süreleri SGK emeklilik hesaplamasına, bu süreyi borçlanarak dahil edebiliyor. Böylelikle erken emekli olabiliyor.

SGK Yıpranma Hakkı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından iş kazası ve meslek hastalıkları gibi risklere karşı tehlike sınıflarına göre meslekler ayrılmıştır. Bu kapsamda tehlikeli sınıfta bulunan mesleklerde çalışanlar otomatik olarak her yıl prim günlerine ek prim günü desteği alıyor. Bu sayede toplamda 8 yıla kadar erken emeklilik hakkından yararlanabiliyor.

SGK Yurtdışı Borçlanması

Çalışma hayatının önemli kısmını yurtdışında geçiren sigortalılar, Türkiye’de SGK’nın yurtdışı borçlanması hakkından yararlanabiliyor. Böylelikle yurtdışındaki çalışma sürelerinin de SGK emeklilik hesaplaması için kullanılarak, daha erken emekli olabilmesi mümkün oluyor.

1999 ve Öncesi Sigorta Girişi

SGK, 8 Eylül 1999 sigorta ve emeklilik sistemi düzenlemesi çerçevesinde 1999 ve öncesinde sigorta girişi olanlara erken emeklilik fırsatı sunuyor. 1999 ve öncesinde sigorta girişi olanlar, 9 Eylül 1999 ile 30 Nisan 2008 tarihleri arasında 15 yıllık hizmet süresi ve 3600 gün prim ödeme gün sayısı şartlarını sağlamış olmaları halinde erken emeklilik için SGK’ya başvuru yapabiliyor.