Anadolu coğrafyası her yönüyle insan sağlığı için cevherler barındırıyor. Bilimsel olarak pek çok sağlık sorununa karşı sağladığı şifa kanıtlanmış olan kaplıcalarda bunlar arasında yer alıyor. Türkiye’nin pek çok şehri şifa kaynağı kaplıcalarıyla sadece Türkiye’den değil, dünyanın her yerinden yoğun talep görüyor. Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK) ise 2022 yılında emeklilerin yaşadıkları sağlık sorunları için kaplıca tedavisi olanaklarından yararlanmasını sağlıyor. İşte SGK’nın emeklilere özel sunduğu ücretsiz kaplıca tedavisi desteğinin detayları!

Bu Fiyatları Görenler En Yakın A101 Şubesine Akın Edecek, Tüm Ürünler Kasada %25 Daha İndirimli Olacak! Bu Fiyatları Görenler En Yakın A101 Şubesine Akın Edecek, Tüm Ürünler Kasada %25 Daha İndirimli Olacak!

SGK Kaplıca Tedavisi Desteği

Milyonlarca emekliyi yakından ilgilendiren açıklama SGK’dan geldi. Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK), Türkiye’de emeklilerin, yaşadıkları sağlık sorunlarına karşı kaplıca tedavisi olanağından yararlanabilmesini sağlıyor. Ancak SGK’nın sunduğu kaplıca tedavisi desteği belirli şartlara sahiptir ve sadece bu şartları taşıyan emekliler için geçerlidir. Dolayısıyla her bir emekli, SGK’dan ücretsiz kaplıca tedavisi desteği alamıyor. Destek kapsamında vatandaşa kaplıcaların ücretsiz kullanımıyla birlikte yol masraflarını karşılamaktadır.

SGK Kaplıca Tedavisi Şartları Neler?

SGK kaplıca tedavisi desteğinden yararlanmak isteyen kişilerin belirli şartları karşılamaları gerekiyor. Buna göre öncelikle SGK’da emekliliğini almış olması gerekiyor. Ayrıca kişinin mutlaka kaplıca tedavisi ile sağlığına kavuşabileceğine dair uzman hekim tarafından düzenlenen bir sağlık belgesine sahip olması gerekmektedir.

Söz konusu sağlık belgesinin en fazla 6 ay geçerliliği bulunuyor. Yani raporun tarihinin 6 ayı geçmemesi gerekmektedir. Sağlık kurulundan yapılmış bir sevkin bulunması gerekiyor. Hastalık tedavisi sürecinde kişinin yanında bir akrabasının bulunmasını talep etmesi durumunda da bu kişinin de kaplıca ve konaklama ihtiyaçları ücretsiz olarak karşılanmaktadır.
Ayrıca kişinin kaplıca tedavisini alacağı kaplıcanın ikamet adresine en yakın konumdaki olması gerekmektedir. Yani kişi ikamet adresine en yakın kaplıcada SGK’nın ücretsiz kaplıca tedaisi desteğinden yararlanabilmektedir. Buna ilişkin SGK anlaşmalı kaplıca listesi resmi web sitesi üzerinden açıklanmıştır.

SGK Kaplıca Tedavisi Desteği Ne Kadar?

SGK tarafından kaplıca tedavisi desteği kapsamında günlük 16 TL kaplıca ücreti desteği vermektedir. Söz konusu destek SGK tarafından 21 gün süreyle verilmektedir. Bu kapsamda SGK, kişinin sadece kaplıcadaki temel hizmet kullanımlarını karşılamaktadır. Bunun dışındaki diğer tüm ek hizmet kullanımlarındaki ücretlendirme kişinin kendisi tarafından ödenmesi gerekmektedir.