Bu Fiyatları Görenler En Yakın A101 Şubesine Akın Edecek, Tüm Ürünler Kasada %25 Daha İndirimli Olacak! Bu Fiyatları Görenler En Yakın A101 Şubesine Akın Edecek, Tüm Ürünler Kasada %25 Daha İndirimli Olacak!

Günümüzde herkes kiracı olmanın sorunlarından kurtularak, kendi evine sahip olmayı istiyor. Ancak 2022 yılı Türkiye’sinin ve hatta dünya ekonomisinin koşulları bunun için birikim yapmaya müsaade etmiyor. Bu nedenle pek çok vatandaş ev sahibi olma hayalini ertelemek zorunda kalıyor. Ancak Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK) tarafından sağlanan faizsiz konut kredisi, 2022 yılında herkesin hayallerini gerçeğe dönüştürüyor. SGK tarafından sağlanan faizsiz konut kredisi desteğinden kimler yararlanabilir? SGK faizsiz konut kredisi nasıl alınır? İşte SGK faizsiz konut kredisine dair tüm detaylar!

SGK Faizsiz Konut Kredisini Kimler Alabilir?

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun(SGK) sağladığı faizsiz konut kredisi, dar gelirli vatandaşlarında kira öder gibi ev sahibi olabilmelerine yardımcı oluyor. Ancak SGK tarafından sağlanan faizsiz konut kredisi desteği sadece belirli şartlara sahip olan vatandaşlar için geçerlidir. Buna göre SGK, 2022 yılında 5434 sayılı, 5510 sayılı ve 2300 sayılı Kanun’lar kapsamında olan vatandaşlara faizsiz konut kredisi desteği sunuyor. Yani SGK faizsiz konut kredisi desteği ancak belirtilen kanunlar çerçevesinde “harp veya vazife malulleri” olması vesilesiyle SGK’dan aylık alanlar ve bu kişilerin vefatları halinde hakkını kullanmamış ise geride kalan hak sahipleri faydalanabilmektedir. Ancak geride kalan hak sahiplerinin de SGK’dan dul veya yetim aylığı alıyor olması gerekiyor.

SGK Faizsiz Konut Kredisi Başvurusu

SGK’nın faizsiz konut kredisi kampanyasından yararlanabilmek artık çok daha kolay bir hale geldi. Eski dönemde hak sahiplerinin Ziraat Bankası şubelerinden SGK faizsiz konut kredisi alabilmesi için öncelikle SGK’dan hak sahipliğini belirten bir evrak alması gerekiyordu. Ancak bu hak sahipliği evrakı artık otomatik olarak Ziraat Bankası sistemlerine düşüyor. Böylelikle vatandaşlar ekstra uğraşmadan doğrudan Ziraat Bankası şubelerine giderek, şahsen başvuruda bulunup, faizsiz konut kredisi alabiliyor.

SGK’nın faizsiz konut kredisi desteğinden yararlanan kişilerin ödemeleri ise maaş kesintisiz sistemi ile gerçekleştirilmektedir. Buna göre SGK tarafından faizsiz konut kredisi vade dönemi boyunca kişinin kurumdan aldığı maaşın 4’te 1’i oranındaki kısmını kredi taksiti olarak kesmektedir. Böylelikle otomatik olarak ödemeler gerçekleştirilmektedir. Eğer SGK’dan maaş alma hakkı kaybedilmiş ise Ziraat Bankası hesabında kişiye son aldığı SGK maaşının 4’te 1’lik kısmının %25’lik dilimi kadar kredi borcu taksiti yansıtılıyor.