Erken emeklilik, çalışan her vatandaşın yaşamak istediği bir durum. İş hayatına devam eden kişiler belirli bazı şartları yerine getirmeleri dahilinde bu isteği yaşayabiliyor ve neredeyse 6 yıl erken emekli olabilme şansı yakalıyorlar.

Bu yolda tercih edilen en bilindik seçeneklerden birisi, doğum borçlanması. Çalışan kadınlar için oldukça iyi fırsatlar barındıran bir umut kapısı olan doğum borçlanması, kadın vatandaşlara erken emeklilik olanağı tanıyor ve yüzlerinin gülmesine neden oluyor. İşte doğum borçlanması ile ilgili olarak tüm merak edilenler!

Doğum Borçlanması Nedir?

Çalışan kadınlar, belirli bazı durumlar nedeniyle bir süreliğine çalışma hayatından uzak kalabiliyorlar. Bu nedenlerin en başında doğum yapmak yer alıyor. Doğum yapan kadınlar doğum yapmalarının ardından belirli bir süre çalışamıyorlar. Kadınların çalışamadığı bu süreçte ne yazık ki prim ödemeleri onlar işe dönene kadar duraklatıyor. Doğum izni genellikle 2 yıl olarak hesaplandığı için 2 yıl boyunca prim ödemesi gerçekleşmeyen kadın vatandaşlar, bu 2 yılı telafi etmek amacıyla fazladan çalışabiliyorlar.

Devlet, doğum yapan kadınların prim ödemelerindeki bu açıklığı kapatabilmelerini ve erken emekli olabilmelerini sağlamak amacıyla çalışan kadınlara oldukça iyi bir fırsat sunuyor. Doğum borçlanması olarak bilinen bu sistemde, doğum yapma nedeniyle işinden bir süreliğine ayrı kalan kadın vatandaşlar doğum izinlerinin bitmesinin ardından izinli oldukları tarihlerin prim ödemesini toplu bir şekilde gerçekleştirebiliyorlar. Toplu bir şekilde prim ödemesi yapan kadın çalışanlar, emeklilik hesaplarındaki prim açığını kapatmış oluyorlar.

Bir çocuk için ortamala 2 yıllık bir prim ödemesi gerçekleştirilirken bu fırsat 3 çocuğa kadar geçerli oluyor ve vatandaşlar her çocuk için 2 yıldan hesaplanarak toplam 6 yıllık bir prim ödemesi gerçekleştirerek tam 6 yıl erken emekli olabiliyorlar.

Yapı Kredi Müşterilerinin Dikkatine! Evinize Su, Elektrik, Doğalgaz Faturası Geliyorsa Hemen 150 TL Alabilirsiniz Yapı Kredi Müşterilerinin Dikkatine! Evinize Su, Elektrik, Doğalgaz Faturası Geliyorsa Hemen 150 TL Alabilirsiniz

Şartlar Nelerdir?

Doğum borçlanmasından yararlanmak isteyen kadın çalışanların bu fırsatı değerlendirebilmeleri için yerine getirmeleri gereken bazı şartlar bulunuyor. İşte o şartlar:

  • Doğum izninde olan kadın vatandaşın bu süreç içerisinde herhangi bir prim ödemesi almaması gerekiyor.
  • Doğan bebeğin canlı olması ve yaşamını devam ettirmesi gerekiyor.

Eğer bu şartları siz de yerine getiriyorsanız hemen şimdi SGK müdürlüklerine başvuruda bulunarak toplu prim ödemenizi gerçekleştirebilir ve erken emekliliğin tadını çıkarabilirsiniz.