Çalışan kadınlara SGK'den müjde geldi. Erken emeklilik artık hayal değil!

Çalışan kadınların farklı sorunları olabiliyor. Bu sorunlardan en önemlisi doğum sonrası yatan primler ve doğum nedeniyle oluşan sigorta eksikleri olabiliyor. Bu duruma bir son getiren SGK, çalışan annelere müjdeli haberi vererek onlara Doğum Borçlanması fırsatı ile tam 6 yıl erken emekli olabilme imkanı sağlıyor. Peki Doğum Borçlanması'nın detayları nelerdir? İşte detaylar!

Çalışan Annelerin Yüzünü Güldüren Fırsat!

sgkk

PTT'den Açıklama Geldi İşe Alımlar Başladı! Sene Sonuna Kadar KPSS Şartı Olmadan 55.000 Kişiye Memuriyet Verilecek! PTT'den Açıklama Geldi İşe Alımlar Başladı! Sene Sonuna Kadar KPSS Şartı Olmadan 55.000 Kişiye Memuriyet Verilecek!

Doğum Borçlanması, doğum nedeniyle bir süre işinden ayrı kalmak mecburiyetinde olan annelere özel olarak oluşturulan ve SGK'nin sunmuş olduğu oldukça avantajlı bir fırsat. Emekli olabilme hayali kuran anneler, doğum nedeniyle bir süreliğine çalışamadıklarında yatan sigortalarında bazı aksamalar yaşanabiliyor ve bu durum nedeniyle çalışan kadınların emekli olabilme süreleri sigorta nedeniyle gecikebiliyor. Doğum borçlanması bu durumu ortadan kaldırıyor. 

sgk

Doğum Borçlanması; doğum nedeniyle işinden ayrı kalan annelerin, çalışmadıkları süredeki biriken primlerini geriye dönük bir şekilde ödeyebilmelerini ve ortaya çıkan prim açığını kapatmalarını sağlayan bir fırsat. Bu fırsat ile çalışan kadınlar sigortalarındaki açıklarını kapatabiliyorlar ve tam 6 yıla kadar erken emekli olabilme fırsatı yakalıyorlar. Toplu bir şekilde yapılabilen prim ödemeleri, çalışan kadınların yüzlerini güldürmeyi başarıyor. SGK'nin sunduğu Doğum Borçlanması sisteminden yararlanabilmek için yerine getirilmesi gereken bazı şartlar bulunuyor. İşte o şartlar!

Aman Dikkat!

sgk 1

Aşağıdaki şartları yerine getiren kadın vatandaşlar, prim açıklarını kapatarak tam 6 yıla kadar erken emekli olabiliyorlar.

  • SSK'li olma şartı ile en az bir gün çalışmış olmak gerekiyor.
  • Çalışan kadınların, işten ayrıldıkları süreçten sonraki herhangi bir zamanda doğum yapmış olmaları gerekiyor.
  • Doğan çocuğun sağ doğması ve hala yaşıyor olması gerekiyor. Ölü doğan çocuklarda bu fırsat geçerli olamıyor.
  • Doğumdan sonraki 2 yıl içerisinde herhangi bir yerde çalışmamış olmak ve bu 2 yıllık süreçte herhangi bir prim yatırma işleminin gerçekleştirilmemiş olması gerekiyor.

Eğer bu şartları siz de taşıyorsanız hemen şimdi SGK'ye başvurarak Doğum Borçlanması fırsatından yararlanabilir ve 6 yıla kadar erken emekli olma fırsatından yararlanabilirsiniz. Doğum Borçlanması fırsatından yararlanmak için SGK'nin resmi internet sitesine girebilir ve hızlı bir şekilde bilgi edinebilirsiniz.