Ev sahibi olmayı hayal eden ancak bunun için birikim yapamayanlara devletten destek sağlanıyor. Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK) geleceğini güvence altına almak için kira öder gibi ev sahibi olmayı sağlayan konut kredisi desteği veriyor. Üstelik SGK konut kredisi desteği %0 faizle sunuluyor. Böylelikle hak sahipleri SGK’dan faizsiz konut kredisi kullanarak, arzuladığı konutu çok uygun koşullarda satın alabiliyor.

Bu Coinleri Almayanlar Çok Üzülecek, Yatırım Uzmanları x50 Yapma Potansiyeli Olan Coinleri Tek Tek Açıkladı! Bu Coinleri Almayanlar Çok Üzülecek, Yatırım Uzmanları x50 Yapma Potansiyeli Olan Coinleri Tek Tek Açıkladı!

SGK Faizsiz Konut Kredisini Kimler Alabilir?

Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK) tarafından sağlanan faizsiz konut kredisinden faydalanabilmek için belirli şartların sağlanması gerekiyor. Bu nedenle konut kredisindeki faizsiz uygulamada belirli hak sahipleri yararlanabiliyor. Buna göre 5434 sayılı, 5510 sayılı, 2330 sayılı kanunlar kapsamında aylık bağlanmasını gerektirecek harp veya vazife malulleri SGK faizsiz konut kredisinden yararlanabiliyor. Bu hak sahiplerinin vefat etmeleri halinde ise dul ve yetimleri, 5510 sayılı Kanun kapsamında çalışmaya başlamasından aylığı kesilenler, 15 Temmuz gazileri yararlanabilmektedir.

SGK faizsiz konut kredisi desteğinden öncelikle hak sahibi malulün kendisi faydalanabilmektedir. Eğer SGK tarafından sunulan bu haktan faydalanmadan vefatı söz konusu olduğunda malulün dul eşi öncelik hakkı kazanıyor. Eğer malulün eşi vefat etmiş veya evlenmiş ise en az 1 çocuğun yetim aylığı alması koşuluyla çocukları da öncelik sıralamasına alınır. Hak sahibi malulün vefatı halinde eş ve çocuklarının bulunmaması durumunda bu hak anne ve babasına intikal ettirilir.

SGK Faizsiz Konut Kredisi Başvurusu

SGK faizsiz konut kredisi desteğinden faydalanma hakkına sahip olan vatandaşlar, Ziraat Bankası veya Halkbank şubelerine şahsen başvuruda bulunabiliyor. Eskiden öncelikle SGK’dan “Faizsiz Konut Kredisi Hak Sahipliği Müstahaklık Bilgisi Sorgulaması” çerçevesinde “Hak Sahipliği Belgesi” alınması gerekiyordu. Ancak 2021’de yapılan yeni düzenlemeyle birlikte faizsiz konut kredisinden faydalanmak üzere doğrudan banka şubesine gidilmesi gerekiyor.

SGK faizsiz konut kredisi başvurusunun onaylanmasından sonra uygun ödeme koşulları oluşturulmaktadır. SGK faizsiz kredinin ödemeleri hak sahibinin SGK’dan aldığı aylığın 4’te 1’i oranındaki kesintiyle gerçekleştirilir. Malulün kamu kurumlarında devam eden çalışmalarına istinaden krediyi kullandığı son ayki aylığının 4’te 1’inden %25 oranında fazla taksit tutarları oluşturulur. Aylık bağlanmayan veya kesilmiş olan çocukların geri ödeme döneminde aylığı bağlanan çocukların aylığının 4’te 1’inden %25 oranında aylık taksit tutarı oluşturulur.