Ev sahibi olmayı hedefleyen ancak mevcut ekonomi koşulları nedeniyle birikim yapamayan vatandaşlara destek Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan(SGK) geldi. SGK 2022 yılında artan enflasyon rakamlarına ve fahiş gayrimenkul fiyatları karşısında ev hayalini gerçeğe dönüştürmeyen vatandaşlara %0 faizli konut kredisi sunuyor. Peki SGK faizsiz konut kredisini kimler alabilir? SGK faizsiz konut kredisi nasıl alınır? İşte tüm SGK faizsiz konut kredisi kampanyaları!

SGK Faizsiz Konut Kredisi Nedir?

Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK), 2022 yılında da ihtiyaç sahibi vatandaşların yanında bulunuyor. SGK tarafından sunulan faizsiz konut kredisi sayesinde, birikim yapamayan vatandaşlarında ev sahibi olma hayalleri gerçeğe dönüşüyor. Kira öder gibi ev sahibi olma fırsatı sunan SGK konut kredisinde faiz oranı ise %0 olarak uygulanıyor. SGK’nın faizsiz konut kredisi kampanyasıyla faiz yükü olmadan kira öder gibi ev sahibi olmak isteyenler kuruma başvuru yapıyor. Ancak SGK faizsiz konut kredisi desteğinden yararlanılabilmesi için belirli şartlara sahip olunması gerekiyor.

Kimler SGK Faizsiz Konut Kredisi Alabilir?

SGK’nın sunduğu faizsiz konut kredisinden yararlanabilmek için belirli şartlara sahip olunması gerekiyor. Buna göre 2022 yılında %0 faizli SGK konut kredisini SGK’dan harp veya vazife malullüğü nedeniyle aylık alanlar, geride kalan dul ve yetimleri, 15 Temmuz gazileri şeklindedir. Bu kişiler SGK’ya başvuruda bulunarak %0 faizli konut kredisi desteğinden yararlanabilmektedir.

1 Gün Bile Çalışma Hayatı Olmayan Ev Hanımlarına Hemen 90.000 TL Ödeme Yollanacak, TC'nizle Başvurmak Yetecek! 1 Gün Bile Çalışma Hayatı Olmayan Ev Hanımlarına Hemen 90.000 TL Ödeme Yollanacak, TC'nizle Başvurmak Yetecek!

SGK Faizsiz Konut Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

SGK faizsiz konut kredisi kampanyasından yararlanabilmek için başvurular Ziraat Bankası şubelerine doğrudan yapılabiliyor. Eskiden vatandaşların bu haktan yararlanabilmesi için öncelikle SGK müdürlüklerine giderek şahsen başvuruda bulunması ve “Hak Sahipliği Belgesi” temin etmesi gerekiyordu. Ancak artık vatandaşlar doğrudan Ziraat Bankası şubelerine giderek, SGK %0 faizli konut kredisi için başvuru yapabiliyor.

SGK Faizsiz Konut Kredisi Ödemeleri Nasıl Yapılıyor?

SGK’nın faizsiz konut kredisi kampanyasında ödemeler kişinin SGK’dan aldığı aylıktan kesinti şeklinde gerçekleştirilmektedir. Söz konusu kesinti tutarı ise kişinin aldığı SGK aylığının 4’te 1’i oranında olacak şekilde uygulanmaktadır. Eğer kişinin SGK’dan aldığı çeşitli nedenler dolayısıyla kesildiyse söz konusu faizsiz konut kredisi taksit ödemeleri son aldığı maaşın 4’te 1’inin %25 fazlası olacak şekilde uygulanmaktadır.