Günümüzde erken emeklilik konusu gündemden düşmemeye devam ediyor. Yaşlılık dönemi için emeklilik hayalleri kuran herkes, erken emeklilik fırsatlarından yararlanabilmeyi hedefliyor. Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK) tarafından sağlanan erken emeklilikten kimlerin faydalanabileceği, nasıl erken emekli olunabileceği merak ediliyor. Özellikle de SGK’nın sigorta mevzuatındaki değişikliklere bağlı olarak geçmişte hak kaybı yaşayanlara tanıdığı özel haklar, erken emekliliği daha fazla gündeme taşıyor.

PTT'den Açıklama Geldi İşe Alımlar Başladı! Sene Sonuna Kadar KPSS Şartı Olmadan 55.000 Kişiye Memuriyet Verilecek! PTT'den Açıklama Geldi İşe Alımlar Başladı! Sene Sonuna Kadar KPSS Şartı Olmadan 55.000 Kişiye Memuriyet Verilecek!

Erken Emeklilikte 1999 Yılının Önemi

Türkiye’de sigorta ve sosyal güvence sisteminde yapılan mevzuat değişiklikleri ile birlikte hem sigortalılık hem de emeklilik hususları yenileniyor. Yapılan değişikliklerde yasal zeminde bazı kesimler için hak kayıplarına neden olabiliyor. İşte bu noktada SGK tarafından gerçekleştirilen düzenlemeler ile bazı sigortalılar için emeklilikte yaşanan değişimlerden etkilenmemeleri amaçlanıyor. Erken emeklilik olarak isimlendirilen normal şartlarda emeklilik tarihinden daha evvel emekli olabilmek 1999 öncesi sigorta girişi olanlar için mümkün oluyor.

SGK mevzuatında 1999 yılında gerçekleştirilen sigortalılık ve emeklilik şartları düzenlemesiyle birlikte bu tarihten önce sigorta girişi olanlara önemli bir avantaj oluştu. 1999 öncesinde SGK ilk sigorta girişi bulunan vatandaşlar erken emekli olabilme şansını yakalıyor.

1999 Öncesinde SGK Girişi Olanlara Erken Emeklilik

1999 ve öncesinde SGK girişi olan kişiler, günümüzde erken emeklilik hakkından faydalanabiliyor. Ancak bu kişilerin SGK erken emeklilik fırsatından faydalanabilmesi için 1999 ve öncesinde sigorta girişinin olmasının dışında yerine getirmesi gereken şartlar bulunuyor. Bu kapsamda 1999 ve öncesinde sigorta girişi olanlar;

  • Asgari ücret tutarından daha yüksek prim ödemeleri ve 15 yıllık sigortalılık süresini tamamlamış ise emeklilik yaşı şartından bağımsız şekilde emekli olabiliyor.
  • SGK 3600 gün prim ödemesini tamamlamış olması durumunda da erken emeklilik alabiliyor.
  • Emekli aylıkları 2000 yılı ve öncesinde SGK girişi olanlara göre daha yüksek oluyor.

1999 Öncesi Sigorta Girişlilerin Erken Emeklilik Şartları

1999 ve öncesinde sigorta girişi olanlara SGK tarafından erken emeklilik şansı veriliyor. Ancak bu haktan yararlanabilmek için;

  • Sigorta girişinin 8 Eylül 1999 ve öncesinde olması,
  • 15 yıllık sigortalılık süresini tamamlamış olması
  • SGK’ya herhangi bir prim borcunun olmaması,
  • 3600 prim gününü tamamlaması,
  • SSK, Bağkur veya Emekli Sandığı’nda çalışması,
  • 15 yıllık sigortalılık süresi ve 3600 prim günü koşulunu 9 Eylül 1999 ile 30 Nisan 2008 tarihleri arasında tamamlamış olması,

Gereklidir.