Doksanlı yıllara kadar farklı kurumlar aracılığıyla ve gün şartlarına göre oluşturulmuş, ancak alt yapısı sağlam olmayan bir sosyal güvelik sistemimiz mevcuttu. Gelinen noktada oluşan ihtiyaç ve aynı zamanda sosyal güvenlik sisteminin çıkmaza girmesi sonucu, doksanlı yılların ortasından başlayarak bir dizi sosyal güvenlik reformu gerçekleştirildi. Değişen sosyal güvenlik sistemi nedeniyle, farklı dönemlerde sigortalı olmuş ve farklı haklara göre sigortalılığı başlamış kişilerin ortaya çıkması da kaçınılmaz olarak gerçekleşti. Günümüzde sosyal güvenlik sisteminde emeklilik ve diğer konularla ilgili miladi tarih 1999 Eylül ayı olarak kabul ediliyor. Bu tarihten önce sigortalı olanlar ile 9 Eylül 1981 ve 9 Eylül 1976 tarihleri öncesi sigortalı olanlar, sonraki yıllarda sigortalı olanlardan, emeklilik konusunda farklı haklara sahipler.

Nasıl Erken Emekli Olabilirim?

1999 9 Eylül tarihinden önce sigortalı olanlar, sonrasında sigortalı olanlara göre, reform öncesi dönemde işe başlamış kişiler oluyor. Bu sebeple sigortalılıkları başladıkları tarihte, günümüzde uygulanan yaş, prim gün sayısı ve sigortalılık süresi koşullarına bağlı değillerdir. Bu kişilerin sigortalılıkları 5.000 gün prim ödenmesi ve 25 yıl sigortalılık süresi sonucunda emekli olacakları koşullarıyla başlamıştı. Ancak reform sonucunda bu kişiler, işe başlama tarihine göre kademeli şekilde belirlenen prim günü ödeme, 25 yıllık sigortalılık süresi ve yine işe başlama tarihine göre belirlenen yaş koşuluyla emekli olabilir hale geldiler. Yaşanan bu soruna karşılık, 9 Eylül 1999 tarihi öncesinde sigortalı olanlar için çeşitli haklar getirildi. Bu haklardan bir tanesi 3.600 gün prim günü ödemesiyle emekli olabilmek olarak karşımıza çıkıyor.

O Grubun İçinde Olan Vatandaşlar Son Model Araç Alırken 1 TL Bile ÖTV Ödemeyecek! Sadece Kısa Süre İçin Geçerli O Grubun İçinde Olan Vatandaşlar Son Model Araç Alırken 1 TL Bile ÖTV Ödemeyecek! Sadece Kısa Süre İçin Geçerli

3.600 Gün Prim Ödemesiyle Emeklilik

Sigortalılığı 9 Eylül 1999 tarihinden önce olanlar, 15 yıl sigortalılık süresi, 3600 prim günü ödemesi ve yaş şartını doldurmak koşuluyla emekli olabiliyorlar. Yaş sınırı, sigortalı olarak işe giriş tarihine göre belirleniyor ve Eylül 1999 tarihinden sonraki sigortalılara göre geriye çekiliyor. Dolayısıyla erken emeklilik için koşulları yerine getirip getirmediğini merak edenler, öncelikle işe giriş tarihlerine göre emeklilik yaşlarını öğrenmelidir. Genellikle bu yaş sınırı Erkeklerde ve kadınlarda, 50 ile 55 yaş arasında oluyor.