Emeklilik hayali kuran vatandaşlara müjde SGK'den geldi. Yüzler gülmeye başladı!

Garanti BBVA Müşterileri Geri Ödemesiz 1.000 TL Alacak! Tek Yapmanız Gereken TC Kimliğinizle Başvurmak! Garanti BBVA Müşterileri Geri Ödemesiz 1.000 TL Alacak! Tek Yapmanız Gereken TC Kimliğinizle Başvurmak!

Emeklilik her vatandaşın hayali. Her ne kadar bu hayale kavuşmak için belirli bir günü doldurmamız ve belirli bir yaşa gelmemiz gerekse de bazı durumlarda bu şartlar değişebiliyor. SGK Malulen Emeklilik sistemiyle; işe girdikten sonra yaşadığı sağlık sorunları sebebiyle görevini tam olarak yerine getiremeyen, geçirilen kazalar sonrası eski dinçliğini kaybeden, sağlığı elverişli olmadığı için görevini yapamayan, iş kazası geçiren veya meslek hastalığına yakalanan vatandaşlar SGK'nin sunduğu avantajlarla malulen emekli olabiliyorlar. Bu tarz durumlar kişide mağduriyet yaratabiliyor ve SGK bu mağduriyeti ortadan kaldırmak için adımlar atıyor. SGK'nin belirlemiş olduğu malullük şartını yerine getirebilen vatandaşlar hem erken emekli olabilme fırsatı yakalıyor hem de SGK'nin sunmuş olduğu sosyal haklardan yararlanabiliyorlar. İşte detaylar!

Malulen Emeklilikten Kimler Yararlanabilir?

emeklilik-3

SGK'nin sunmuş olduğu Malulen Emeklilik fırsatından, çalışma gücünün büyük bir çoğunluğunu ( bu oran genelde %60'dır) kaybeden ya da geçirdiği rahatsızlık sonucu vazifesine yerine getiremeyecek bir noktaya gelen ve bu durumu sağlık kurumlarınca tespit edilen vatandaşlar Malulen Emeklilik sisteminden yararlanabilmektedir. Kamu kuruluşlarında durum biraz daha değişmektedir ve çalışma gücünü %60'tan daha az kaybeden vatandaşlar için de Malulen Emeklilik uygulanabilir.

Malulen Emekli Olabilmek İçin Gerekli Olan Şartlar!

emeklilik2-1

Öncelikle Malulen Emekli olmak isteyen vatandaşların 10 yıl ve üstü bir sürede sigortalı olması ve 1.800 gün prim ödemiş olması gerekiyor. Eğer malullük durumu başka birinin bakımına ihtiyaç duyacak kadar ağırsa bu kapsamda 10 yıllık sigorta geçmişi aranmıyor. Yukarıda da bahsettiğimiz %60 çalışma gücü kaybının sigortalı çalışmaya başladıktan sonra oluşması gerekiyor. Ve son olarak sigortalı vatandaşların malul sayılması, Malulen Emekli olabilmek için gerekli olan şartları oluşturuyor.

emeklilik 5-1

Malulen Emeklilik ayrıcalığından siz de yararlanmak isterseniz, yukarıdaki şartları sağladığınızdan emin olduktan sonra en son çalıştığınız ilin SGK Müdürlüğü'ne giderek Malulen Emeklilik başvunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Bu aşamadan sonra SGK'nin sizi sevk ettiği sağlık kuruluşundan malullük durumunuzu onaylatabilir ve bu kurumdan size verilen onaylama raporunu alabilirsiniz. Aldığınız raporu tekrar SGK Müdürlüğü'ne götürerek Malulen Emeklilik işlemlerini hızlı bir şekilde başlatabilirsiniz.